Wynajem samochodu za granicą na wakacje

Wynajem samochodu za granicą na wakacje to obecnie bardzo częsta praktyka. Nikogo już nie dziwi, że wiele osób woli zwiedzać wybrane miejsce na własną rękę. W swoim tempie, bez wizyt w punktach handlowych – od których pilot wycieczek ma płacone, bez całej grupy turystów, na którą musimy czekać.

Wynajem samochodu na wakacjach ma wiele plusów.

Czasem zdarza się i tak, że wypożyczenie auta będzie sporo tańsze, niż poruszanie się innymi środkami transportu (np. w Japonii czy Skandynawii). W dzisiejszych czasach wypożyczalni samochodów jest sporo, co oczywiście przekłada się na konkurencyjność i przystępność cen. Jednak przy wynajmie auta warto zachować zdrowy rozsądek i uważać na kilka aspektów, przez które można stracić trochę grosza.

Ale od początku…

Wynajem samochodu na wakacje
Wynajem samochodu za granicą
Ceny i promocje!

Zacznijmy od plusów wynajmowania samochodu na wakacje.

Wynajem samochodu za granicą
Wynajem samochodu za granicą / Gdzie wynająć? Jaka cena? Jakie warunki?

Pozytywne strony wynajmu samochodu na wakacjach

Wynajem samochodu na wakacje to wolność i jeszcze raz wolność.

  1. jesteśmy nieograniczeni ramami wycieczek fakultatywnych i możemy jechać tam gdzie nam się podoba, bez limitu czasu na sam pobyt
  2. zatrzymujemy się wszędzie tam, gdzie chcemy i gdzie mamy ochotę, na przykład kiedy coś nam się spodoba po drodze
  3. jeśli podróż nas zmęczy możemy zrobić postój lub po prostu wrócić na kwaterę
  4. nie zwiedzamy niczego na siłę, bo dany obiekt jest w punkcie programu wykupionej wycieczki
  5. zagubienie się na trasie, czasem wychodzi na dobre, bo poznajemy miejsca do których na pewno byśmy nie zajrzeli
  6. w niektórych miejscach na świecie, bez samochodu ciężko jest zwiedzić większość interesujących miejsc (np. Wyspy Kanaryjskie czy Islandia), bo komunikacja miejska nie powala

Minusy wynajmu samochodu na wakacjach

Aby być uczciwym, trzeba dodać także pewne wady wypożyczania aut na wakacjach.

  1. nie można wypożyczyć samochodu bez prawa jazdy. Również nie wszyscy kierowcy czują się komfortowo w obcym kraju, w otoczeniu innych, bardziej szalonych prowadzących pojazdy (np. we Włoszech czy kierowców z Bliskiego Wschodu), którzy nie ściągają ręki z klaksonu
  2. za młody wiek kierowcy (poniżej 25 lat) zazwyczaj są dodatkowe opłaty
  3. barierą może być także brak karty kredytowej, na której blokowana jest kaucja
  4. nie wszystkie wypożyczalnie akceptują karty debetowe czy gotówkę, jako formę kaucji/zabezpieczenia finansowego
  5. chcemy na wakacjach odpocząć, a nie obwozić resztę ekipy
  6. podczas wycieczek autokarowych można bez obaw przyciąć komara ;), napić się piwa i podziwiać widoki po drodze
  7. nie zawsze opłaca się brać auto, na przykład jeśli chcemy zrobić tylko krótki wypad do pobliskiej miejscowości lub w danym miejscu świetnie działa komunikacja miejska (np. Malta)
  8. można zostać oszukanym lub skrojonym na pewną kwotę pieniędzy – jak się przed tym uchronić, będzie w dalszej części – przez nieuczciwe praktyki wypożyczalni samochodów

Zanim wyruszysz w podróż upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%. Sprawdź promocje!

Ubezpieczenie oc ac

Ubezpieczenie OC / AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu. Nawet do 50% taniej!

Gdzie można wynająć samochód na wakacjach

W dobie internetu rezerwacja wybranego auta, w jednej z wypożyczalni nie jest problemem. Auto wynajmiemy także na miejscu, czy to już na lotnisku do którego dolecimy, czy gdzieś dalej na mieście. Trzeba tylko pamiętać o tym, że ceny wypożyczenia samochodu na lotnisku mogą być większe.

Jeśli zdecydujemy się na rezerwację online, to możemy ze spokojem przeanalizować oferty wielu wypożyczalni. Do ich porównywania zostały stworzone specjalne porównywarki, które zestawiają wiele ofert z tych mniej i bardziej znanych wypożyczalni. Wówczas można się wczytać w zasady wynajmu auta, również te zapisane drobnym druczkiem. No i w większości są one napisane i przedstawione w zrozumiałym dla nas języku.

Natomiast wypożyczenie samochodu na miejscu, mimo iż bywa tańsze, od tego online, to barierą może okazać się brak umiejętności językowych (naszych czy sprzedawcy). Z czego mogą wynikać późniejsze ewentualne nieporozumienia.

Inną opcją jest wynajem samochodu u naszego rezydenta, przedstawiciela biura podróży z którym przylecieliśmy na wakacje. Wówczas bariera językowa odpada, ale za to trzeba będzie zapłacić. Praktycznie żadne biuro podróży nie ma swoich własnych wypożyczalni samochodów. Zazwyczaj bazują oni na podwykonawcach i są tylko pośrednikami przy wynajmie aut. Za co oczywiście pobierają opłatę.

Przechodzimy w końcu do sedna omawianego tu tematu…

Na co zwracać uwagę przy wynajmowaniu samochodu na wakacjach

  1. Na samym początku warto dobrać auto do naszych potrzeb, co oznacza, że jeśli mamy dużo walizek podróżnych czy plecaków turystycznych z którymi zamierzamy się przemieszczać, warto zadbać o model samochodu z wystarczająco dużym bagażnikiem. Podobnie jak z mocą silnika czy napędem, niektóre rejony naszego świata są szczególnie górzyste, przez co załadowane auto klasy ekonomicznej, może nie podołać podjazdowi pod większe wzniesienie z czterema osobami na pokładzie. Warto też w krajach basenu Morza Śródziemnego, szczególnie w środku lata, wybierać samochody wyposażone w klimatyzację. Nic tak nie odbiera radości z wycieczki, jak jazda nagrzaną metalową puszką. Przy okazji przyda się Wam także skuteczne preparaty na komary.
  2. Niektóre wypożyczalnie nie wynajmą samochodu osobom poniżej 21 roku życia. Czasem wymagane jest także przynajmniej roczne prawo jazdy. Jeśli jesteście młodymi kierowcami, warto o to dopytać zawczasu, by na miejscu nie było rozczarowania.
  3. Dodatkowe koszty będą się wiązać także z dopisaniem do umowy każdego kolejnego kierowcy, który ma również prowadzić dane auto.
  4. Warto postawić na znane i rekomendowane wypożyczalnie samochodów z przejrzystymi zasadami wynajmu. Czasem parę groszy więcej, pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych nerwów na wakacjach. Niektóre sieciowe wypożyczalnie mają także polskie oddziały, dzięki czemu można w razie czego zwrócić się do nich o pomoc. Dobrym pomysłem są także rekomendacje znajomych, którzy już wrócili z danego miejsca.
  5. Większe wypożyczalnie samochodów mają też tą przewagę, iż dysponują zazwyczaj większą flotą aut. Wtedy w razie jakieś obsuwy, mogą nam podstawić inne auto, co w przypadku mniejszych firm, nie jest możliwe. Małe wypożyczalnie bazują na niższych cenach, przez co wynajem u nich bywa ciągły i w razie jakiś komplikacji, nie będą nam w stanie zapewnić innego wozu.
  6. Ważnym punktem podczas czytania umowy wynajmu jest koszt paliwa. W większości przypadków jest tak, że oddajemy auto z bakiem na tym samym poziomie, z jakim go odebraliśmy. Za braki paliwa nakładane są kary. Czasem można się spotkać z taką polityką wypożyczalni, że za nadmiar benzyny dostaniemy zwrot części jej kosztów. Zazwyczaj jednak działa to na korzyść wypożyczających, przecież rzadko kto dojedzie do punktu zwrotu jedynie na oparach paliwa. Najuczciwiej wychodzi więc opcja pełnego baku na start i zwrot również z paliwem pod korek. Za pełen bak w momencie wypożyczenia i zwrot pustego zdecydowanie zapłacimy więcej. Zapoznajcie się także z cenami i opłatami za autostrady w Europie i na Świecie.
  7. Podczas wypożyczania samochodu trzeba także ustalić, gdzie zwracamy auto. Istnieje bowiem możliwość w niektórych firmach, które mają swoje siedziby w różnych częściach danego regionu, zwrotu samochodu w innym mieście, niż go wypożyczaliśmy. Bardzo często trzeba za taką opcję dodatkowo zapłacić. Również trzeba się będzie liczyć z dodatkowym kosztem, jeśli chcemy oddać auto poza godzinami pracy danej wypożyczalni. Także za spóźnienia trzeba będzie dopłacić.
  8. W niektórych wypożyczalniach można spotkać się jeszcze z limitem kilometrów, po przekroczeniu których klient musi za każdy kolejny dopłacić. Całe szczęście większość wypożyczalni odchodzi już od tego procederu, więc można wypożyczonym autem podróżować do woli. Jedynie trzeba zgłosić fakt, jeśli chcemy przekroczyć granicę wynajętym samochodem.
  9. Warto sobie zdawać sprawę, że za każde dodatkowe wyposażenie wypożyczanego samochodu trzeba z zasady dopłacić. Czy to będzie fotelik samochodowy dla dziecka, nawigacja GPS czy bagażnik na dach. Niektóre osoby po przeliczeniu tych dodatkowych kosztów dochodzą do wniosku, że taniej im wyjdzie zakup tego typu doposażenia! Bywa i tak, wszystko zależy w której części naszego globu się znajdujemy.
  10. Jednym z najważniejszych punktów przy podpisywaniu umowy na wynajem samochodu na wakacjach jest kwestia ubezpieczenia. Firmy wypożyczające auta mają cały wachlarz opcji ubezpieczeniowych do zaproponowania. Prawda jest taka, że każdy samochód jest u nich ubezpieczony. Jednak jego podstawowa forma, nie jest wystarczająca. Dlatego warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia. To właśnie ono zadecyduje potem w przypadku jakiś kolizji czy stłuczek, ile będziemy musieli jeszcze dopłacić za naprawę wozu. A sumy te potrafią przyprawić o zawrót głowy, bo są liczone w euro. Najlepszym wyjściem, dzięki któremu unikniemy astronomicznych kwot jest wykupienie droższego, ale pełnego ubezpieczenia. Zobacz też jak wybrać ubezpieczenie turystyczne.
  11. Najważniejszym punktem w ubezpieczeniu jest CDW (Collision Damage Waiver) – czyli wkład własny. To właśnie wysokość kwoty jaką będziemy musieli ponieść z własnej kieszeni, w przypadku kolizji czy kasacji samochodu. Jeśli przykładowo wynosi ona 4500 zł to znaczy, że wszelkie szkody do 4500 zł opłacamy my, reszta powyżej tej sumy przechodzi na ubezpieczyciela. Dodatkowymi ubezpieczeniami możemy zbić tą kwotę do zera. Warto jednak zwrócić uwagę czy przypadkiem, dach, opony czy lusterka nie są włączone spod tej umowy i za nie trzeba będzie i tak zapłacić.
  12. Drugim takim podpunktem, który może nas ustrzec przed ewentualnymi kosztami jest TP (Theft Protection) – czyli ubezpieczenie przed kradzieżą auta. Ogranicza ono wkład własny w przypadku kradzieży danego samochodu, do określonej kwoty.
  13. Jeśli jednak nie zdecydujecie się na pełne ubezpieczenie (najdroższa opcja), które ograniczy waszą odpowiedzialność finansową za ewentualne szkody do minimum lub do zera, warto przed odbiorem auta z wypożyczalni przygotować pełen protokół stanu wybranego samochodu. Jest to rodzaj szkicu, gdzie zaznaczone są wszystkie uszkodzenia (głównie zewnętrzne – rysy, obicia, wgniecenia) już istniejące. Ich udokumentowanie pomoże uniknąć sytuacji, gdzie zostaniecie obarczeni pokryciem kosztów ich naprawy. Niestety jest to częstą praktyką nieuczciwych wypożyczalni samochodów, którzy jedną rysą chcą obarczyć wielu wypożyczających. Protokół musi zostać podpisany i przypieczętowany przez pracownika firmy, która wypożycza auta. Działa to również przy oddawaniu auta, najlepiej wziąć pokwitowanie, że przy odbiorze nie było żadnych uszkodzeń. Inaczej już po powrocie do domu, może przyjść rachunek, za jakieś rzekome szkody i ubytki.
  14. Wielu ludzi robi po prostu zdjęcia zarówno przed podpisaniem umowy, jak i po oddaniu auta, tak by nie było żadnych wątpliwości, że oddajecie samochód w takim stanie, w jakim go dostaliście. Podobno jeszcze bardziej wiarygodną formą jest video, na którym w jednym ujęciu widać licznik przebiegu kilometrów oraz wszystkie ewentualne uszkodzenia. Taką formę zapisu jeszcze trudniej podważyć.
  15. Warto także monitorować stan na koncie karty kredytowej. Zdarza się i tak, że firmy „zapominają” odblokować kaucji i korzystają z naszych pieniędzy. Niekiedy nawet po kilku dniach znikają drobne kwoty, które są pobierane, za rzekome szkody.
  16. Przy internetowej rezerwacji samochodów, warto zwrócić uwagę także czy ewentualna rezygnacja z auta będzie darmowa.
Wynajem samochodu na wakacje
Wynajem samochodu na wakacje / Ile kosztuje wypożyczenie samochodu za granicą?

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu na wakacje?

Cena wynajmu auta na wakacje zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od lokalizacji, gdzie mamy zamiar wypożyczyć samochód. Bardziej popularne miejscówki mogą mieć wyższe ceny. Z drugiej strony im większe zainteresowanie turystów, tym więcej firm oferujących swoje usługi, co wpływa na konkurencyjność cen.

Także termin naszych wakacji ma znaczenie.

Podróże latem, w wakacyjnych miesiącach zawsze będą droższe. Tyczy się to również wypożyczalni samochodów. Znacznie taniej wynajmiemy to samo auto poza sezonem. Najtańsze ceny można zaobserwować w grudniu i styczniu, kiedy turystyka ma nieco spokojniejszy okres. Wówczas wypożyczymy samochód taniej nawet i o 60% w stosunku do innych terminów.

Kwota za wypożyczenie zależy również od klasy wybranego pojazdu. Inną stawkę ma fiat panda, a inną mercedes klasy s.

Ostateczna cena wynajmu i wypożyczenia samochodu za granicą jest zależna także od ilości dni, na jakie zamierzamy go wypożyczyć. Wbrew pozorem im dłuższy czas, tym cena za jeden dzień wyjdzie nam niższa. Czasem nawet warto wynająć na więcej dni, nawet jak samochód będzie stał, niż go oddawać i potem znów wypożyczać. Różnica może być niewielka w stosunku do dwóch osobnych transakcji.

Wynajem samochodu na wakacje
Wynajem samochodu za granicą
Ceny i promocje!

Wypożyczenie dodatkowych akcesoriów, również podnosi ostateczną cenę za wynajem samochodu na wakacjach. Jeśli jadą z nami dzieci, to musimy dodatkowo wynająć foteliki dla nich. Nawigacja w obcym kraju, również może być przydatna. A za wszystko płaci się dodatkowo. Tak jak już wspominaliśmy na przykład zakup nawigacji na Wyspach Kanaryjskich bardziej się opłaca, niż tygodniowe jej pożyczenie. Podobnie ma się to jeśli chodzi o fotelik dla dzieci, zarówno na Kanarach jak i np. na Krecie, taniej jest go kupić, niż wypożyczać na tydzień.

Z tych wszystkich wymienionych powodów, trudno ustalić ceny za wynajem samochodów na wakacje. Średnio można przyjąć, że za dobę wypożyczenia małego, ekonomicznej klasy samochodu zapłacimy około 70-100 złotych.

A Wy gdzie wynajmujecie samochód za granicą? Jakie są Wasze ulubione wypożyczalnie samochodów na wakacje. Dajcie znać jakie są Wasze opinie na forum.

Dodaj opinie na forum