Helsinki / Atrakcje turystyczne, zabytki, ciekawe miejsca

Atrakcje Helsinek to przede wszystkim zabytkowe budowle sakralne oraz także architektura, która w większości powstała pod panowaniem rosyjskiej władzy. Z tego też tytułu wielu osobom stolica Finlandii mocno przypomina metropolie w Rosji, takie jak chociażby Petersburg. Jednak atrakcji w Helsinkach jest znacznie więcej. Miłośnicy muzeów będą tu niezwykle zadowoleni, gdyż obiektów tego typu jest naprawdę sporo. Można wybierać spośród prawie 70-ciu muzeów o różnej tematyce, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Oprócz tego w stolicy Finlandii organizowanych jest sporo imprez i wydarzeń kulturalnych, a po zmroku miasto to wcale nie zamiera. Mimo że to jedna z najmniejszych europejskich metropolii. Atrakcje w Helsinkach to także spacery po zamarzniętym Bałtyku w zimie, czy rejsy wycieczkowe wzdłuż urozmaiconej linii brzegowej tego miasta. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że część stolicy Finlandii położona jest na kilkudziesięciu wyspach i wysepkach, Zatoki Fińskiej.

Helsinki Atrakcje turystyczne
Helsinki – Atrakcje turystyczne, zabytki, ciekawe miejsca / Co warto zwiedzić?

Dużą atrakcją w Helsinkach, jak i w całym kraju są też wizyty w publicznych saunach. Podobno na jednego Fina przypada aż jedna sauna, a mają je oni nawet w swoich domach. Zatem odwiedziny w jednym z łatwo dostępnych przybytków z saunami, na pewno pozytywnie wpłynie nie tylko na nasze zdrowie, ale i samopoczucie. W Helsinkach nie brakuje także miejskich terenów zielonych i parków, w tym także tych historycznych i tych bardziej rozrywkowych. Stolica Finlandii spodoba się zatem i miłośnikom klasycystycznej zabudowy, a także klimatu portowego oraz osobom, które doceniają bardziej zazielenione miasta północy.

Zwiedzanie Helsinek

Helsinki są na tyle niewielką europejską stolicą, że bez problemu zwiedzimy ją pieszo. Wcale nie odbywając nie wiadomo jak długich spacerów. Większość największych atrakcji i ważnych zabytków jest usytuowana blisko siebie, zatem nawet nie ma specjalnie potrzeby korzystania z usług miejskiej komunikacji. Jeśli jednak ktoś ma ochotę wybrać się poza centrum, to do dyspozycji turystów w Helsinkach jest metro, tramwaje oraz autobusy.

Stolica Finlandii to doskonałe miasto na krótki, weekendowy wypad. Tak naprawdę wszystkie główne atrakcje można tu zwiedzić nawet i w ciągu jednego dnia. Jednak na spokojną eksplorację miasta i spróbowanie lokalnej, wcale niebanalnej kuchni, potrzeba tych dwóch dni. Osoby, które są najbardziej zainteresowane wizytami w miejscowych muzeach, będą potrzebować jeszcze więcej czasu.

Wybierasz się do Helsinek? Sprawdź, na jaki wydatek się przygotować! Ceny w Finlandii

Jeśli chodzi o dogodny termin w jakim warto przyjechać do Helsinek, to praktycznie można je zwiedzać przez okrągły rok. Zarówno latem, kiedy pogoda dopisuje i dzień jest ewidentnie dłuższy, warto skusić się na tak zwany city break, jak i w zimniejszą część roku. Tym bardziej, że zimą można nie tylko pospacerować po zamarzniętym morzu, co już jest nie lada gratką, ale i przejść się na jeden z jarmarków bożonarodzeniowych. Z kolei na niższe temperatury jest sposób, którym jest po prostu wizyta w miejscowych saunach.

Zabytki Helsinek

Zabytki Helsinek
Zabytki Helsinek, ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Katedra

Najbardziej charakterystycznym zabytkiem w Helsinkach jest Katedra, której bryła dominuje w miejskiej panoramie. Wybudowana w XIX wieku, odznacza się zielonymi kopułami oraz białą fasadą, do której prowadzą rzędy schodów, na których lubią przesiadywać turyści oraz miejscowi.

Ta luterańska budowla została wzniesiona w stylu neoklasycystycznym na planie greckiego krzyża, jednak jej wnętrze wcale nie oszałamia. W katedrze warto jednak odwiedzić kryptę, w której odbywają się ciekawe wystawy, natomiast latem działa kawiarnia.

Plac Senacki

Najbardziej reprezentatywnym miejscem w Helsinkach jest zdecydowanie Plac Senacki. To właśnie tutaj zimą odbywa się jeden z popularniejszych jarmarków bożonarodzeniowych. Przy Placu Senackim mieszczą się ważne dla miasta budynki, takie jak gabinet premiera Finlandii, czy główna siedziba Uniwersytetu Helsińskiego, wzniesione w stylu klasycystycznym. Oprócz tego to właśnie tutaj znajduje się wyżej omawiana Katedra w Helsinkach.

Na Placu Senackim warto zwrócić uwagę na pomnik cara Aleksandra II, który został postawiony w 1894 roku i jest prawdopodobnie jedynym ocalałym monumentem tego władcy, poza oczywiście Rosją. Warto zapuścić się tu także w głąb odchodzących uliczek, gdzie można zobaczyć rzędy małych, kolorowych kamieniczek.

Sobór Uspieński

Kolejnym zabytkiem w Helsinkach, który doskonale odzwierciedla wpływy rosyjskiego panowania jest Sobór Uspieński (Sobór Zaśnięcia Matki Boskiej). To wybudowany w 1868 roku sobór katedralny, który jest jednocześnie główną świątynią kościoła prawosławnego we Finlandii. Co ciekawe Sobór Uspieński jest największą prawosławną katedrą w całej Europie Zachodniej.

Budynek wyróżnia się fasadą z czerwonej cegły oraz trzynastoma złotymi kopułami. Mają one symbolizować Jezusa wraz z dwunastoma apostołami. Sobór Uspieński umiejscowiony jest na wzgórzu na wyspie Katajanokka, w dzielnicy o tej samej nazwie. W środku uwagę przyciąga okazały ikonostas oraz bogato zdobione złotem wnętrze. Warto też zwrócić uwagę na siedem zabytkowych dzwonów, które zostały podarowane przez mieszkańców Moskwy.

Atrakcje turystyczne w Helsinkach

Sprawdź także rozmówki i podstawowe zwroty po fińsku

Twierdza Suomenlinna

Jedną z największych atrakcji turystycznych w Helsinkach jest Twierdza Suomenlinna. To umiejscowiona na sześciu wyspach, forteca wybudowana w XVIII wieku przez Szwedów, której zadaniem była ochrona przed najazdem Rosjan od strony morza. Podobno przez wiele lat była twierdzą nie do zdobycia.

Obecnie Twierdza Suomenlinna została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest najpopularniejszą atrakcją dla turystów w Helsinkach. Chociaż i miejscowi lubią tu przypłynąć, by urządzić piknik. Dziś w Twierdzy Suomenlinna znajduje się kilka restauracji i kawiarni, muzeum wojskowe oraz morska szkoła wojskowa. Latem odbywają się na jej terenie liczne koncerty, wystawy oraz inne imprezy kulturalne. Do fortecy można dopłynąć promem, który odpływa z rynku głównego.

Kościół Temppeliaukio

Kolejną sporą atrakcją turystyczną w Helsinkach jest Kościół Temppeliaukio, czyli Kościół w Skale. Jego nazwa wzięła się od tego, że rzeczywiście świątynia została wybudowana wewnątrz granitowych skał. Na zewnątrz widoczna jest jedynie jej miedziana kopuła, więc nie łatwo jest ją znaleźć. Kościół Temppeliaukio położony jest w helsińskiej dzielnicy Töölö i jest jedną z bardziej interesujących architektonicznie budowli w mieście.

Świątynia w Skale została wybudowana w 1969 roku, z projektu braci Timo i Tuomo Suomalainen. Ma kształt owalu, a światło wpada do niej przez 180 szklanych paneli, które są umieszczone pomiędzy kopułą, a skalnymi ścianami. Warto wejść do środka, bo wewnątrz panuje dość nietypowy mroczny klimat, ze względu na to naturalne oświetlenie. W Kościele Temppeliaukio często są organizowane koncerty.

Park rozrywki Linnanmäki

Dużą atrakcją dla turystów w Helsinkach jest też park rozrywki Linnanmäki. To najstarszy tego typu obiekt we Finlandii, który został założony w 1950 roku. Co ważne jest on prowadzony przez fundację, która wspiera dzieci z uboższych rodzin. Samo wesołe miasteczko jest umieszczone w środku miejskiego parku, na powierzchni 7 i pół hektara.

W parku rozrywki Linnanmäki znajduje się około różnych 40 atrakcji, z których można skorzystać. Wśród nich jest aż 8 kolejek górskich, a także karuzele, dwa diabelskie młyny, dom strachów oraz kino 4D. Wszystkie atrakcje są zróżnicowane na tyle, by cała rodzina mogła z nich korzystać, od najmłodszych, do tych trochę starszych.

Co warto zobaczyć w Helsinkach?

Warto wiedzieć, gdzie znajduje się placówka dyplomatyczna. Zobacz: Ambasada Polski w Finlandii

Stadion Olimpijski

Podczas zwiedzania Helsinek na pewno warto zobaczyć Stadion Olimpijski, który był areną Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1952 roku. Oprócz samego stadionu, który jest udostępniony dla zwiedzających, można także wejść do Muzeum Sportu, które znajduje się na jego terenie.

Jednak tym co najbardziej przyciąga tu turystów jest wieża widokowa o wysokości ponad 72 metrów. Z niej rozciąga się panorama na całą stolicę Finlandii. Co ciekawe Stadion Olimpijski w Helsinkach zamieszkuje puchacz Bubi, który raz swoją obecnością przerwał na chwilę mecz eliminacyjny do Euro 2008.

Stara Hala Targowa Vanha Kauppahalli

W Helsinkach warto również zobaczyć Starą Halę Targową – Vanha Kauppahalli, umiejscowioną przy Placu Targowym. To jedna z najstarszych tego typu budowli w stolicy Finlandii, której budowę datuje się na 1889 rok. Wzniesiono ją głównie po to, by można było swobodnie handlować nawet zimą. Budynek łatwo rozpoznać, gdyż jest wybudowany z czerwonej cegły.

Obecnie wewnątrz hali znajdują się eleganckie stoiska delikatesowe. Można więc tu nabyć lokalne produkty, takie jak różnego rodzaju sery, słodkości (w tym ukochaną przez Finów lukrecję) oraz wyroby z moroszką (maliną nordycką). Jednak największe wrażenie na nas zrobi z pewnością przetworzone mięso renifera, łosia czy nawet niedźwiedzia. Oprócz tego w Starej Hali Targowej Vanha Kauppahalli można zaopatrzyć się w lokalne pamiątki, czy też w wyroby artystyczne. Można tu również spróbować przysmaków fińskiej kuchni.

Muzeum Sztuki Ateneum

Miejscem w Helsinkach, które także warto zobaczyć jest Muzeum Sztuki Ateneum. Budynek umiejscowiony jest tuż przed dworcem autobusowym. Z zewnątrz ozdabiają go kariatydy i tympanon, a także popiersia włoskich architektów i rzeźbiarzy. Jednak to co najcenniejsze, znajduje się wewnątrz.

W Muzeum Sztuki Ateneum można bowiem podziwiać dzieła fińskich i zagranicznych artystów. Z tym że kolekcja miejscowych twórców została podzielona tak, że mamy tu możliwość zobaczenia prac powstałych między połową XVIII wieku, a końcem lat 50-tych XX wieku. Te bardziej współczesne zostały umieszczone w Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma, które również mieści się w Helsinkach. W zbiorach Ateneum można podziwiać dzieła takich twórców jak Munch, Van Gogh, czy Gauguin.

Ciekawe miejsca w Helsinkach

Co warto zobaczyć w Helsinkach?
Co warto zobaczyć w Helsinkach? Atrakcje turystyczne, zabytki, ciekawe miejsca

Pomnik Sibeliusa

Jednym z ciekawszych obiektów w Helsinkach jest Pomnik Sibeliusa, który powstał na cześć fińskiego kompozytora Jeana Sibeliusa. Swoim nietypowym kształtem przyciąga rzesze turystów, choć wśród miejscowych początkowo wzbudzał małe kontrowersje.

Pomnik Sibeliusa bowiem to 600 nierdzewnych metalowych rur, zespawanych ze sobą, w kształt który ma przypominać organy. Dodatkowo obok po kilku latach umieszczono rzeźbę głowy samego kompozytora. Ten nietuzinkowy obiekt znajduje się dokładnie w parku Sibelius, który jest umiejscowiony przy zatoce.

Kamppi Kaplica Ciszy

Innym niezwykle ciekawym miejscem w Helsinkach jest Kamppi Kaplica Ciszy. To umiejscowiona w samym centrum miasta, na placu Narinkka, drewniana budowla o kształcie wielkiej donicy, która ma być miejscem gdzie można się choć na chwile wyciszyć. Jej wnętrze podobnie do całej fasady jest w całości wykonane z jasnego drewna i jest bardzo minimalistyczne.
Ma ono bowiem zachęcać do chwili kontemplacji i skupienia.

Mimo, iż Kaplica Ciszy jest luterańska, to wszyscy są tu mile widziani, bez względu na wyznanie i wiarę lub jej brak. Świątynia ma służyć wszystkim, którzy potrzebują chwili spokoju w środku miasta. Wejście do niej jest zupełnie darmowe, ale w środku nie można robić zdjęć.

Skansen Seurasaari

Bardzo ciekawym miejscem w Helsinkach jest też Skansen Seurasaari, położony na wyspie o takiej samej nazwie. To właśnie na jego terenie można zobaczyć przywiezione z całej Finlandii zabytkowe budynki. Dają one obraz tego, jak wyglądała i zmieniała się fińska wieś w okresie od XVIII do XX wieku. Wszystkich budynków jest ponad 80, jednak najstarszym z nich jest drewniany kościół z 1686 roku, który dotarł tu z Karuna.

Skansen Seurasaari jest idealnym miejscem na spacery i odpoczynek na świeżym powietrzu. Na samej wyspie odbywają się też koncerty, spektakle i pokazy sztucznych ogni. Można tu dopłynąć promem lub po prostu wejść drewnianym 200-metrowym mostem, który jest łącznikiem między muzeum, a stałym lądem.

Interesują Cię kraje skandynawskie? W takim razie polecamy Szwecję! Zobacz także Sztokholm / Atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca

Dodaj opinie na forum