Data ostatniej aktualizacji:
Nawet chyba najbardziej zagorzali wielbiciele przyrody i wypadów na łono natury nie wybierają się na wyprawy bez swoich telefonów komórkowych. Jeśli wyprawa trwa jeden – dwa dni, zwykle bateria naszego telefonu powinna wystarczyć. Co jednak, gdy naszą wyprawę – pieszą czy rowerową – zaplanowaliśmy na kilka lub kilkanaście dni i nie mamy gwarancji, że po drodze będziemy mieć dostęp do gniazdka elektrycznego?
Na szczęście obecnie nie jest to już problem.
Ładowarka solarna to urządzenie, które będzie w tym przypadku niezastąpione.
Spójrzmy!
Ładowarki słoneczne do telefonu
Działanie ładowarek słonecznych nie odbiega od działania baterii słonecznych montowanych na przykład na dachach domów. Ich najważniejszą częścią jest panel, który przetwarza padające na niego promienie słoneczne w energię elektryczną. Ta z kolei gromadzi się w baterii litowo – jonowej, skąd przekazywana jest do podłączonego kablem telefonu czy odtwarzacza muzyki.
Jak to bywa obecnie w większości przypadków gadżetów stosowanych do sprzętów elektronicznych, w sklepach znajdziemy ogromny wybór ładowarek solarnych.
Zastanówmy się więc…
Jaką ładowarkę solarną wybrać i kupić?
Przed zakupem na pewno warto sprawdzić parametry techniczne ładowarki solarnej: moc i pojemność baterii.
Już najtańsze power banki słoneczne mogą mieć moc 1 W i pojemność 5000 mAh. Warto też sprawdzić, ile czasu zabiera pełne naładowanie słońcem, a ile naładowanie z gniazdka elektrycznego. Wielu producentów zapewnia w zestawie z ładowarką słoneczną do telefonu przejściówki na różne końcówki, choć standardem jest wejście USB.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze?
Testy ładowarek solarnych
Testy power banków słonecznych pokazują, że wielkość panelu solarnego wpływa bezpośrednio na wartość natężenia prądu oraz szybkość ładowania telefonu czy innego sprzętu. Małe ładowarki zwykle produkują prąd o natężeniu 500 mAh, natomiast większe – nawet 5000 mAh. Oczywiście, ilość wytwarzanego prądu będzie zależała od pogody – podczas pochmurnej pogody power bank słoneczny będzie się ładował znacznie dłużej niż w pełnym słońcu.
Zobacz krótki test ładowarek solarnych:
Czy power bank z panelem słonecznym to jedyna opcja, jaka nam pozostaje, gdy nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego?
Absolutnie nie!
Power bank turystyczny – solarny, akumulatorowy czy mechaniczny?
Jeśli zamierzamy zabrać na swoją wyprawę ładowarkę inną niż standardowa, mamy do wyboru trzy możliwości: power bank na baterie słoneczne, akumulatorowy lub mechaniczny.
Jeśli chodzi o ostatni z wymienionych rodzajów, to ma on niezaprzeczalną zaletę:
Źródło jego energii jest zawsze pod ręką (dosłownie!).
Trzyminutowe kręcenie korbką zapewni nam 8 minut rozmowy przez telefon. Z kolei ładowarka akumulatorowa jest cięższa i oczywiście trzeba pamiętać o tym, by przed wyjazdem naładować ją do pełna.
Solarny power bank jest lekki, poręczny i zapewnia nam źródło energii w dosłownie każdym miejscu, o ile mamy dostęp do promieni słonecznych.
Gdzie przyda się power bank z panelem słonecznym?
Power bank ładowany poprzez baterie słoneczne to doskonały gadżet na wszelkie wyprawy na łono natury – zwłaszcza tam, gdzie nie będziemy mieć dostępu do prądu i tam, gdzie możemy liczyć na stały dostęp promieni słonecznych: na bezdrożach, w lesie, w górach, ale także na plaży!
Zwykle kilkugodzinne ładowanie power banku pozwala na jedno – dwa pełne naładowania telefonu.
Warto też wiedzieć, że power bank z panelem słonecznym można też naładować po prostu, z gniazdka elektrycznego – takie ładowanie, w zależności od modelu, może trwać od godziny do trzech godzin.
Ładowarki słoneczne do telefonów są zwykle niewielkich rozmiarów, mają solidną obudowę (nawet można by powiedzieć „pancerną”), są wodoodporne i lekkie. Można je z łatwością przyczepić do plecaka czy roweru. Ciekawym rozwiązaniem są też plecaki z wbudowaną baterią słoneczną.
Jakie urządzenia ładują ładowarki słoneczne?
Power bank solarny to sprzęt, dzięki któremu naładujemy telefony, przenośne odtwarzacze muzyki, aparat cyfrowy, a także nawigację (w tym opisywane przez nas niektóre modele nawigacji pieszej). Aby naładować laptopa, musimy się postarać o baterię specjalnie do tego przeznaczoną.
Energetyka słoneczna wymaga jeszcze wielu regulacji jak dowodzą Malinowski i Helbik w swojej pracy. Dotyczy to też power banków zasilanych energią słoneczną.
Producenci i cena ładowarek solarnych
Ładowarki na baterie solarne mają w swojej ofercie między innymi tacy producenci jak Sunen, Power Traveller, XP, Bresser czy Xsories. Najtańszą ładowarkę można kupić już za 20 złotych.
Cena najdroższych może sięgać nawet 1000 złotych.
Ładowarki solarne powerbank / Ranking najlepszych
Ranking najczęściej wybieranych ładowarek słonecznych do telefonu:
[skapiec-popular id=”202″ filtr=”2.7″ amount=10]
Podzielcie się w komentarzach swoimi opiniami dotyczącymi ładowarek solarnych. Wybór jest duży więc aby wybrać tą najlepszą trzeba wiele wysiłku. Mamy nadzieję, że nasz ranking Wam w tym pomógł!
Najlepsze ładowarki solarne oparte na w pełni elastycznych panelach zwijanych i składanych, wykorzystywane także przez wojsko produkuje amerykański PowerFilmsolar
Jakby kogoś interesował patent na ładowarki solarne to polecam lekturę https://patents.google.com/patent/USD817866S1/en fajna sprawa!