Batumi / Atrakcje turystyczne, zabytki i ciekawe miejsca / Co warto zobaczyć i zwiedzić?

Zacznijmy tym razem trochę bardziej kontrowersyjnie – Batumi z pewnością nie jest największą atrakcją Gruzji… Z drugiej strony jak tu nie odwiedzić tego miasta, o którym u nas śpiewały, niegdyś popularne Filipinki?

Batumi, to chyba drugie miejsce, zaraz po stolicy Tbilisi, które przeciętny Polak w ogóle skojarzy z Gruzją. Starsze pokolenie myśli o Batumi z perspektywy wyjazdów wakacyjnych w czasach komuny, które dostępne były jedynie dla wyróżnionych członków partii. Kurort ten był niegdyś synonimem niedostępnego luksusu i prawdziwej egzotyki.

Obecnie przy otwartych granicach i częstych podróżach naszych Rodaków, takiego wrażenia z pewnością nie będzie. Batumi jest często określane mianem stolicy kiczu europejskiego, co niestety po przyjeździe nie da się ukryć. Jednak ta mieszanka architektoniczna, pełna niczym niepohamowanej fantazji i bizantyjskiego gustu, wynika z zamiłowania miejscowych do wszystkiego, co jest wyjątkowe i oryginalne.

Batumi
Atrakcje turystyczne Batumi / Zobacz co warto zwiedzić i zobaczyć będąc na miejscu!

Po latach pod panowaniem Turków oraz Sowietów, miasto dopiero od 2010 roku podnosi się z kolan. Gruzini budują nowe obiekty, remontują stare i mocno inwestują w kurort, co widać.

Łączą nowe ze starym, na swoją modłę i trzeba to zaakceptować.

Prezydent Gruzji widać, że chce stworzyć w Batumi, prawdziwy ośrodek wypoczynkowy na europejskim poziomie. Trochę mu jeszcze brakuje, jednak ta dziwna mieszanka różnych stylów w budownictwie ma swój specyficzny urok.

Warto więc zajrzeć do Batumi i na własne oczy przekonać się o tym, czy po zmroku miasto to wygląda choć w jednej dziesiątej tak jak amerykańskie Las Vegas, czy niezwykle bogaty Dubaj.

Batumi.
Miejsce legenda – z którą trzeba się zmierzyć, kiedy gościmy na gruzińskiej ziemi.

Zobacz film obrazujący atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć i zwiedzić w Batumi:

Pogoda w Batumi

Przed przyjazdem do Batumi warto wiedzieć, że to obszar klimatu subtropikalnego i mimo że zimy są tu łagodne, a latem słonce potrafi przyprażyć, to podczas urlopu zdarzać się mogą prawdziwe ulewy. Trzeba więc być na to przygotowanym i mieć gdzieś schowany w pogotowiu parasol lub pelerynę przeciwdeszczową. Pogoda jest tu zmienna, ale zdecydowanie trzeba się przygotować na to, że będzie ciepło, wilgotno i deszczowo.

Jakie atrakcje turystyczne warto zwiedzić w Batumi?

Zaczniemy od tego, że plaża w Batumi nie zachwyca tak jakby się mogło zdawać – jest kamienista i bez leżaków, ciężko na niej się rozłożyć. Jednak część ludzi i tak wybiera plażowanie, w końcu nie często jest się na wybrzeżu Morza Czarnego.

Ogród botaniczny

Najbardziej rozreklamowanym punktem do zobaczenia w Batumi jest Ogród Botaniczny, który umiejscowiony jest kilka kilometrów od centrum, na olbrzymim terenie zwanym – Mtsvane Kontskhi (Zielony Przylądek).

Ogród botaniczny w Batumi
Ogród botaniczny w Batumi
Można tam dojechać marszrutką z centrum miasta. Ogród został założony w 1912 roku przez rosyjskiego botanika – Andreja Nikołajewicza Krasnowa. Chciał on zgromadzić w jednym miejscu cenne subtropikalne rośliny i drzewa. Cały obszar został podzielony na dziewięć poszczególnych stref geograficznych, na których zostały posadzone różne okazy. I tak przechodząc z jednej części do drugiej, możemy szybko przenieść się z dżungli w tropikach, do wysokogórskiego lasu w Himalajach.

Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć cały dzień, bo teren jest olbrzymi. Warto także zaopatrzyć się w wodę, bo prowiant można po drodze zrywać po prostu z drzew np. cytrusowych. O cenach biletów poczytacie na stronie www ogrodu botanicznego.

Promenada w centrum Batumi

Zwiedzanie samego Batumi warto rozpocząć od spaceru promenadą, wzdłuż której posadzone zostały palmy. Świecą one wieczorami na kolor zielony, który ogólnie dominuje w całej okolicy, jeśli chodzi o światełka. Przy promenadzie napotykamy na kilkumetrowy pomnik Ali i Nino, który jest wyrazem miłości – jak mówi legenda gruzińskiej księżniczki Nino, do muzułmanina Ali z Azerbejdżanu, która jest opisana w powieści Kurbana Saida. Z drugiej strony to pomnik – symbol przyjaźni azerbejdżańsko-gruzińskiej, zaprojektowany przez Tamara Kvesitadze. Sam pomnik jest właściwie ruchomą instalacją, w której obie postacie obracają się i ustawiają ku sobie, nawzajem się przenikając.

Młyńskie koło

Nieopodal jest również koło młyńskie, którego nie da się przeoczyć. Jazda nim trwa około 10 minut, gdzie wznosimy się na wysokość 55 metrów, skąd rozpościera się widok na całe nadbrzeże.

Obok karuzeli jest również niezbyt duża latarnia morska oraz bardzo charakterystyczny punkt na mapie miasta symbol – wieża Alfabetu. Ze swoją 130 metrową wysokością zdecydowanie króluje nad krajobrazem miasta. Aluminiowa konstrukcja ma strukturę ażurową, coś na kształt budowy DNA, a na niej są umieszczone litery gruzińskiego alfabetu, który jest unikalny jak sam naród. Wewnątrz zamontowano windę, a na samym szczycie umieszczono wielką, srebrną kulę. Z wieży rozciąga się panoramiczny widok, szczególnie urokliwy nocą. Jest tu także ulokowana restauracja oraz bar sushi.

Wieża Czaczy

Niedaleko portu znajduje się kolejna miejscowa atrakcja, 25-metrowa konstrukcja, zwana wieżą Czaczy, która jest otoczona czterema fontannami. Sama budowla jest kopią wieży zegarowej z Izmiru. Jak głosi wieść podobno, codziennie o godz. 19:00 (w sezonie) z jej dystrybutorów puszczana jest wódka z winogron – gruzińska chacha

Ogólnie spacerując promenadą można natknąć się na ciekawe obiekty – twory współczesnych artystów, takie jak pomnik wielkich butów piłkarskich, czy japonek osadzonych na jajkach.

Jezioro Ardagani

Wieczorem warto udać się na pokaz tańczących fontann, odbywający się na jeziorze Ardagani. Przedstawienie to dynamiczna gra świateł i wody połączona z muzyką (różne gatunki), która trwa około pół godziny. Pokaz zaczyna się codziennie, po zachodzie słońca.

Zwiedzając Batumi warto pójść do dzielnic reprezentacyjnych, gdzie np. na Placu Europejskim można podziwiać zegar astronomiczny zainstalowany na wieży dawnego gmachu Narodowego Banku Gruzji. Wskazuje on nie tylko czas, ale także fazy księżyca, położenie słońca, południk oraz horyzont. Na tym samym placu stoi także statua Medei, która jest symbolem starożytnych powiązań Gruzji z Europą. Właśnie tu okazjonalnie odbywają się koncerty zaproszonych wielkich sław świata muzycznego.

Plac Piazza

Nie mniej ciekawym miejscem jest plac Piazza, który jest stworzony na wzór podobnych placów wprost z Włoszech. Otoczony jest kompleksem stylowych budynków, gdzie mieszczą się restauracje i kawiarnie, wystawiające swoje stoliki dla gości. Można tu posłuchać muzyki na żywo.

Meczety i kościoły

Jeśli chodzi o budowle sakralne to godny zwiedzenia jest turecki meczet Ortajame, jedyny zachowany w całym mieście. Tak jak wszystkie, zamknięty za czasów sowieckich rządów, po 1990 roku powoli powrócił do swojej funkcji. Ciekawe są również malowidła w kościele św. Nikolasa. Kościół ten został wybudowany z kamieni sprowadzonych z Trabzonu, a sama budowa rozpoczęła się w 1865 roku. Całkowita renowacja tego kościoła miała miejsce w 2012 roku. Nieco przereklamowana jest za to żydowska synagoga wybudowana na początku XX wieku. Jej wnętrza są dość surowe i puste. Podczas rządów sowieckich była oddana do dyspozycji komunistycznej organizacji młodych. Ponownie została przywrócona do użytku w 1998 roku.

Jeszcze jeden film zachęcający do tego aby jednak odwiedzić Batumi. Znajdziecie na nim większość wymienionych przez nas atrakcji turystycznych:

Atrakcje dla dzieci

Z kolei z rozrywek dla najmłodszych to oprócz wizyty w ogrodzie botanicznym i pokazie tańczących fontann, fajnym miejscem jest miejskie delfinarium. Pierwotnie otwarte w 1975 roku, ponownie dostępne dla turystów od 2011 roku. Pokazy odbywają się codziennie (z wyjątkiem poniedziałków), oprócz tresury tych inteligentnych ssaków, jest możliwość popływania z delfinami (za dodatkową opłatą). Z dzieckiem można także udać się na przejażdżkę miejską kolejką linową (Argo Cable Car) z której podziwiamy Batumi z wysokości. Jazda trwa około 10 minut, dojeżdżamy na wzgórze Anuria (250 metrów p.p.m), gdzie oprócz panoramy na miasto i Morze Czarne, mamy na miejscu restauracje, kawiarnie i sklepy.

Muzea

W Batumi są też muzea do których warto zajrzeć, jeśli ktoś jest fanem tego typu atrakcji. Z tych najbardziej ciekawych i polecanych można wymienić: Adżarskie Muzeum Krajoznawcze (ukazujące dzieje Adżarii oraz inne antyczne eksponaty) oraz nieduże Muzeum Archeologiczne (z prehistorycznymi narzędziami oraz co ciekawe kolekcją srebrnych monet z Polski). Znajduje się tu także Muzeum Technologiczne Braci Nobel, czy Muzeum Sztuki Adżarskiej.

Forteca Gonio

Nieco dalsza wycieczka czeka nas, jeśli chcemy zobaczyć fortecę Gonio, bo jest ona oddalona od Batumi o około 15 kilometrów. Jest to rzymska fortyfikacja, wybudowana u ujścia rzeki (Czoroch) do Morza Czarnego, zachowana w całkiem niezłym stanie. Najciekawszą pogłoską jest ta, że pochowany został tu jeden z apostołów (święty Maciej).

Turystyczna mapa atrakcji Batumi

Znajdź na poniższej turystycznej mapie atrakcji Batumi wszystkie zabytki i ciekawe miejsca:

Więcej o atrakcjach turystycznych w Batumi znajdziecie na oficjalnej stronie miasta, na którą Cię zapraszamy.

Jeśli znasz inne atrakcje Batumi, które należy koniecznie odwiedzić i zwiedzić będą już na miejscu to zapraszamy do dodania ich w komentarzach. Twoje opinie są dla nas ważne!

4 opinie na forum “Batumi / Atrakcje turystyczne, zabytki i ciekawe miejsca / Co warto zobaczyć i zwiedzić?”

  1. Faktycznie, od razu się z tą piosenką kojarzy ;D A cały obszar wygląda bardzo zachęcająco, nawet nie sądziłam:P

    Odpowiedz
    • być może jak byli to leżaków w tym czasie nie było – rozumiem, że rozważyłeś tą opcję Gienku zanim napisałeś komentarz? ; )

      Odpowiedz

Dodaj opinie na forum