Data ostatniej aktualizacji:
Jastarnia – atrakcje tego miasta skutecznie zasłaniają fakt, że jest to raczej niewielka miejscowość. Zresztą, podczas sezonu wakacyjnego nie uświadczymy tu kameralnego nastroju, a całe miasteczko wprost roi się od turystów. Nie można mu jednak odmówić pięknego położenia, gdyż położone jest na Mierzei Helskiej. Z dwóch stron otacza je woda, mamy stąd też blisko do dwóch znanych turystycznych miejscowości – Helu oraz Chałup.
Jakie atrakcje Jastarni warto zobaczyć i zwiedzić? Które ciekawe miejsca oraz zabytki w okolicy warte są naszej uwagi? Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas przewodnikiem turystycznym, a wszystkiego się dowiecie.
Zwiedzanie Jastarni
Wycieczkę po atrakcjach Jastarni warto zacząć od przybliżenia specyfiki tego miasta. Znajduje się ono na Półwyspie Helskim, w jego wąskiej części, co sprawia, że gdzie byśmy się nie znaleźli, jesteśmy blisko plaży. Poza ścisłym centrum Jastarni, gmina obejmuje także przylegające miejscowości, które jeszcze niedawno były jej dzielnicami: Juratę i Kuźnicę. Sama Jastarnia swoją historią sięga XIV wieku, choć prawa miejskie otrzymała dopiero w poprzednim stuleciu.
Zobacz także: Słupsk / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki / Co warto zobaczyć i zwiedzić?
Jak na całej Mierzei Helskiej, tak i w Jastarni musimy się przygotować na wysokie ceny noclegów oraz gastronomii, a także na duże obłożenie turystami. Z tego powodu kwaterę warto rezerwować wcześniej, by mieć pewność, że nie zabraknie dla nas miejsca. Transport w Jastarni obejmuje autobusy i linię kolejową. Zamiast samochodu polecamy wybrać rower lub własne nogi, gdyż wszędzie jest blisko, a unikniemy w ten sposób problemu korków oraz braku wolnych miejsc parkingowych. Dojazd do Jastarni prowadzi tylko jedną drogą lądową: od Władysławowa, drogą 216 w kierunku Helu.
Atrakcje Jastarni
Jakie atrakcje Jastarni i okolic warto zobaczyć? Na naszej liście znalazły się pozycje zarówno dla wielbicieli kontaktu z naturą, historii, edukacji, jak i beztroskiej rozrywki. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od ulubionego sposobu spędzania urlopu. Do najciekawszych atrakcji Jastarni należą między innymi:
- Molo,
- Latarnia morska,
- Plaże i kąpieliska,
- Port,
- Bunkry,
- Chata Rybaka,
- Muzeum Pod Strzechą,
- Lotnisko Jastarnia,
- Szkoła Kitesurfingu i Windsurfingu,
- Tramwaj wodny,
- Park linowy,
- Góra Libek.
Molo w Jastarni
Warto wiedzieć, że jedną z atrakcji Jastarni jest całkiem imponujące molo na zatoce Puckiej. Nie jest tak długie, jak największe molo w Polsce, które znajdziemy w Sopocie, jednak również budzi zachwyt i jest doskonałym miejscem do spaceru w akompaniamencie szumu fal. Zostało wybudowane w 2005 roku jako przedłużenie głównej arterii spacerowej tego urokliwego miasteczka .
Molo w Jastarni liczy około 120 metrów długości. Poza pięknymi falami i bezkresnym morzem, zobaczymy z niego także pozostałości punktów obserwacyjnych, należących niegdyś do niemieckiego poligonu torpedowego z czasów drugiej wojny światowej. Z tego powodu molo w Jastarni wchodzi w skład militarnego szlaku turystycznego północnych Kaszub. Poza molem w Jastarni, znajdziemy podobny, tyle że nieco mniejszy obiekt w Juracie .
Latarnia morska w Jastarni
Kolejna atrakcja Jastarni to gratka dla tych, którzy kochają latarnie morskie na polskim wybrzeżu. Nie mogło i tu zabraknąć podobnej budowli. Nie jest ona udostępniona dla zwiedzających ze względu na brak warunków wewnątrz, ale warto ją zobaczyć przy okazji spaceru na plażę. Powstała w latach pięćdziesiątych w miejsce zniszczonej przez wojnę. Jest najniższą latarnią morską w Polsce .
Latarnia morska w Jastarni mierzy 13,5 metra i wykorzystuje położenie na niewielkiej górce, by uzyskać większy zasięg światła. Co ciekawe, przy budowie budynku wykorzystano elementy wieży, na której mieściło się akustyczne urządzenie ostrzegawcze. Latarnia w Jastarni znajduje się niedaleko Domu Zdrojowego oraz plaży, wokół znajdziemy więc dodatkowe atrakcje. Na miejscu możemy się natknąć na tablicę pamiątkową, z której poznamy więcej szczegółów na temat tego miejsca .
Może Cię zainteresować: Rewal / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki / Co warto zobaczyć i zwiedzić?
Plaże i kąpieliska w Jastarni
Jak na miejscowość typowo nadmorską, i to z obydwu stron, przystało – Jastarnia obfituje w plaże i kąpieliska. Część z nich jest strzeżona, a sam brzeg jest na tyle długi, że bez trudu znajdziemy dla siebie niezatłoczone miejsce. Możemy wybrać spokojniejsze wody od strony zatoki, czy też plaże wychodzące na otwarte Morze Bałtyckie. Wzdłuż wybrzeża znajdują się klimatyczne knajpki i punkty gastronomiczne .
Warto wiedzieć, że atrakcje Jastarni w postaci plaży są dość urozmaicone. Każdy znajdzie tu odpowiedni kawałek plaży dla siebie. Rodzice z dziećmi wybiorą się na strzeżone kąpielisko z infrastrukturą w postaci toalet, zjeżdżalni i placów zabaw. Osoby poszukujące spokoju wybiorą raczej jedną z dzikich plaż. Znajduje się tu także zakątek przeznaczony dla osób niepełnosprawnych z zejściem do morza przystosowanym do wózków inwalidzkich, a nawet plaża dla psów w Jastarni .
Port w Jastarni
Choć niewielka, miejscowość posiada własny port. Ta atrakcja turystyczna w Jastarni pozwala poczuć prawdziwy klimat wybrzeża. Możemy tu zobaczyć rybaków przy plaży, port jachtowy i jednostki pasażerskie. Umiejscowiony jest od strony Zatoki Puckiej, co sprawia, że jego wody są stosunkowo spokojne. Oprócz tego znajdziemy tu także ośrodek żeglarstwa sportowego, a nawet bazę płetwonurków .
Port w Jastarni swą historią sięga 20-lecia międzywojennego. Został zniszczony w czasie II wojny światowej i odbudowany po jej zakończeniu. Chronią go dwa falochrony o długości 200 i 80 metrów. W porcie w Jastarni znajdziemy pomost pasażerski, tramwaj wodny, a nawet żaglowiec przystosowany do rejsów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych. Nawet jeśli z braku odwagi lub z innych względów nie mamy ochoty udać się w rejs, warto zobaczyć to miejsce, by odczuć jego charakterystyczny, nadmorski klimat .
Bunkry w Jastarni
Tak jak i w innych miejscach polskiego wybrzeża, tak i w Jastarni znajdziemy obiekty militarne z II wojny światowej, które służyły do obrony tego regionu. Na Mierzei Helskiej jest ich całkiem sporo. W 1936 roku na północ od miasta postanowiono zorganizować punkt oporu, z tego powodu zaczęto budowę fortyfikacji. W momencie wybuchu wojny były one gotowe, ale nie w pełni wyposażone .
Obecnie na tym terenie działa Skansen Fortyfikacji II Rzeczypospolitej, w skład którego wchodzą między innymi cztery ciężkie schrony i inne obiekty. Utworzono tu dla turystów ścieżkę edukacyjną, a także pewien rodzaj muzeum. Możemy w nim zobaczyć obiekty fortyfikacyjne i ich wyposażenie, dowiedzieć się co nieco o ich przeznaczeniu, a także zobaczyć odtworzone przeszkody przeciwpancerne .
Sprawdź również: Darłowo / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki / Co warto zobaczyć i zwiedzić?
Chata Rybaka w Jastarni
Porzucamy militaria i na powrót wchodzimy w sielski, nadmorski klimat. Jeśli spędzamy tu wakacje, koniecznie musimy odwiedzić atrakcję Jastarni w postaci Chaty Rybaka. To zabytkowy budynek z XIX wieku, który został wybudowany wyłącznie z materiałów wyrzuconych na brzeg przez Morze Bałtyckie. W skład jego konstrukcji wchodzą więc głównie elementy rozbitych statków, co już samo w sobie stanowi swoistą ciekawostkę .
Zabytkowa Chata Rybacka w Jastarni to atrakcja turystyczna w formie muzeum. Znajdziemy tutaj niezwykle realistycznie odtworzone lokum nadbałtyckich rybaków sprzed setek lat. Wiele mówi nam o historii regionu, ale nie o tych doniosłych wydarzeniach, które znamy z podręczników do historii. Ten zabytek pozwala sięgnąć do dawnych dziejów z perspektywy zwykłego, pracującego człowieka. Zwiedzanie Chaty Rybaka to więc niezwykle interesujące doświadczenie dla dzieci i dorosłych .
Muzeum Pod Strzechą w Jastarni
Muzeum Rybackie pod Strzechą, gdyż tak brzmi pełna nazwa tej atrakcji Jastarni, to również ciekawe miejsce dla całej rodziny. Tak jak chata rybaka, przypomina nam o życiu osób zamieszkujących w przeszłości ten region, które to utrzymywały się głównie z rybołówstwa. Jest to prywatna placówka muzealna przy ulicy Mickiewicza. Znajdziemy tu odtworzoną izbę rybacką z XIX wieku, a także zabytkowe sieci i narzędzia do połowu ryb. Opłata za wstęp nie jest wysoka, dlatego zdecydowanie warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce. Czynne jest w stałych godzinach w sezonie letnim, natomiast chcąc zwiedzić je w pozostałe pory roku, musimy uzgodnić to z właścicielem .
Lotnisko Jastarnia
Kiedy wymieniamy lotnisko wśród atrakcji Jastarni i ciekawych miejsc do zobaczenia w tym mieście, nie chodzi nam o sam budynek czy resztę infrastruktury. O wiele ciekawsze są przygody, które tam na nas czekają. Jest to małe trawiaste lądowisko sportowe, czynne tylko w okresie letnim .
Nic ciekawego, chciałoby się powiedzieć. Tymczasem lotnisko w Jastarni pozwala nam spojrzeć na cały Półwysep Helski z zupełnie nowej perspektywy. I to dosłownie! Organizowane są tu loty widokowe dla turystów. Startują stąd dwa typy samolotów, które mogą zabrać dwunastu lub trzech pasażerów. Ponadto, mamy możliwość przeżycia potężnego wyrzutu adrenaliny, skacząc ze spadochronem. Są to skoki w tandemie z instruktorem, dzięki czemu nie potrzebujemy doświadczenia, szkolenia czy zaświadczeń lekarskich .
Szkoła Kitesurfingu i Windsurfingu
Poza skokiem spadochronowym, Jastarnia oferuje turystom także inne nietypowe sporty. Skoro jesteśmy nad morzem, warto skorzystać z atrakcji turystycznych w postaci kitesurfingu oraz windsurfingu. W pobliżu morza znajdują się szkoły, oferujące usługi wykfalifikowanych instruktorów w tym zakresie .
Kitesurfing to sport wodny, podczas którego poruszamy się po falach na desce lub hydroskrzydle. Najważniejszym elementem jest tu kite, czyli latawiec, który zapewnia odpowiedni „napęd”. W windsurfingu zamiast latawca mamy pędnik żaglowy, przymocowany do deski. Oba te sporty z powodzeniem możemy uprawiać nad Morzem Bałtyckim, a atrakcją Jastarni są obiekty, które oferują lekcje oraz wypożyczenie niezbędnego sprzętu .
Tramwaj wodny w Jastarni
Pisząc o porcie w Jastarni, wspomnieliśmy już, że działa tu atrakcja turystyczna w postaci tramwaju wodnego. Rejs taką jednostką pasażerską zapewnia niesamowite wrażenia. W dodatku tramwaj wodny jest środkiem transportu, którym dotrzemy do miasta Hel oraz innych nadmorskich miast (na przykład Gdyni czy Rewy). Poza pasażerami, tramwaj wodny zabiera na swój pokład także rowery .
Park linowy w Jastarni
Standardowa nadmorska atrakcja turystyczna znajduje się także w Jastarni – jest to park linowy. Tarzan Park i park linowy Alfa mieszczą się niedaleko Domu Zdrojowego, w pobliżu tutejszej latarni morskiej, dlatego możemy połączyć zwiedzanie tych trzech miejsc w jedną wycieczkę. Dzięki temu, że obiekt mieści się w lesie, możemy tam liczyć na ciszę, cień i spokój od upału .
Park linowy w Jastarni oferuje tory wspinaczkowe o różnym stopniu zaawansowania. Z częścią z nich poradzą sobie nawet kilkuletnie dzieci oraz nieopierzeni wspinacze. Przeszkody są zróżnicowane i zapewniają doskonałe wrażenia, a na miejscu możemy liczyć na pomoc wykwalifikowanych instruktorów. Wypożyczymy tu też potrzebny sprzęt, konieczny, by zapewnić nam bezpieczeństwo .
Góra Libek w Jastarni
Niebagatelną atrakcją Jastarni jest także najwyższa wydma na Półwyspie Helskim. Góra Libek, czy też Lubek, wchodzi w skład Ścieżki Przyrodniczej w Kuźnicy. Choć jej wysokość, w porównaniu z innymi wzniesieniami Polski, nie jest zbyt imponująca – wynosi tylko 12,5 metra – to miejsce wygląda naprawdę niesamowicie .
Góra wyróżnia się na tle nadmorskiego krajobrazu i wcale niełatwo ją zdobyć ze względu na piaszczysty teren. Kiedy już nam się to uda, ze „szczytu” rozciąga się wspaniały widok na Morze Bałtyckie i wydmowy krajobraz. Jest to jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych Jastarni, jeśli chodzi o obiekty naturalne .
Zobacz też: Łeba / Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki / Co można zobaczyć i zwiedzić?
Atrakcje Jastarni, ciekawe miejsca, zabytki – podsumowanie
Niewielka Jastarnia okazuje się całkowicie przyjazną i atrakcyjną dla turystów miejscowością. Słynie przede wszystkim z długich, spokojnych i czystych plaż, i to właśnie one przyciągają nas na wybrzeże najbardziej. Jednak warto wiedzieć, że wcale nie musimy leżeć na piasku i się opalać czy pluskać się w morzu, by wakacje były udane. Czasem warto zagłębić się w ciekawostki tej miejscowości, by odszukać historyczne, naturalne i rozrywkowe atrakcje Jastarni.
Może byliście już w tych okolicach i możecie polecić któreś z opisanych przez nas miejsc? Lub jeszcze lepiej – dopisać do tej wirtualnej mapy kolejne punkty? Czekamy niecierpliwie na Wasze komentarze pod artykułem!