Data ostatniej aktualizacji:
Riwiera Makarska to niewątpliwie turystyczne serce Chorwacji. Jedno z najpopularniejszych miejsc, do którego udają się corocznie tłumy turystów spragnionych odpoczynku, piaszczystych plaż, słońca i krystaliczne czystej wody morskiej.
Region ten jest położony w samym centrum Dalmacji, wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego, u podnóża masywu górskiego Biokovo.
Riwiera Makarska ciągnie się przez ponad 53 kilometry, od miejscowości Brela aż do Gradac. Sama nazwa regionu wzięła się jednak od głównej i największej miejscowości na tym terenie, czyli Makarskiej.

Mapa Riwiery makarskiej
Poniżej znajdziesz aktualną mapę Riwiery Makarskiej, która tak jak wspomnieliśmy ciągnie się na długości ponad 50 km i swoim zasięgiem obejmuje takie miasta i miejscowości turystyczne jak Gradac, Drwenik, Podgora, Makarska, Promajna, Baška Voda czy Brela.
Kilka słów wstępu na temat Riwiery makarskiej
Popularność tej części Chorwacji zapoczątkowała budowa trasy między Dubrownikiem, a Splitem – tak zwana Magistrala Adriatycka.

Porównaj ceny wycieczek i oferty biur podróży:
To właśnie droga, którą turyści dojeżdżają na wybrzeże. Była ona aż do 2008 roku główną trasą międzynarodową. Obecnie jest jedynie wewnętrzną drogą krajową (D8), a jej status przejęła chorwacka autostrada A1 (Sestanovac-Ravca).
Riwiera Makarska to znakomite miejsce na letni wypoczynek.
Idealne miejsce dla rodzin z dziećmi jak i szalone zabawy
Riwiera Makarska znana jest głównie z długich piaszczysto-żwirowych plaż oraz rozwiniętej infrastruktury turystycznej. To idealne miejsce na wakacje zarówno dla rodzin z dziećmi, seniorów, jak i na romantyczny wypad dla par oraz singli. Odnajdą się tu także młodzi ludzie szukający po prostu zabawy na letnich wypadach.
Malownicze zatoczki osłonięte od wiatrów przez masyw górski, wraz z otaczającymi plaże lasami sosnowymi są doskonałym miejscem dla najmłodszych. Z kolei cała sceneria i senne malutkie miejscowości są idealne do długich romantycznych spacerów we dwoje. Natomiast młodzież może bawić się tu do białego rana w jednym z wielu lokali rozrywkowych, gdzie nie brakuje muzyki oraz napojów alkoholowych.
Makarska widziana z góry:
Riwiera Makarska oferuje także kilka miejsc wartych zwiedzenia, gdzie można zobaczyć i zwiedzić atrakcje turystyczne i pozostałości sięgające zamierzchłych czasów. Również osoby lubiące aktywnie spędzać swój urlop, nie będą zawiedzione.
Co oferuje Riwiera Makarska swoim gościom?
Na wybrzeżu jest mnóstwo ośrodków sportów wodnych oferujących naukę nurkowania, windsurfingu czy żeglowania. Z kolei na miłośników kąpieli słonecznych czekają mniej lub bardziej zagospodarowane, liczne plaże. Na Riwierze Makarskiej można również zwiedzać okolicę wypożyczonym rowerem, czy też udać się na wspinaczkę górską oraz spróbować tutejszej regionalnej kuchni, w jednym z wielu lokali gastronomicznych. Bez wątpienia każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Pogoda i temperatura wody na Riwierze Makarskiej
Pogoda na Riwierze Makarskiej latem, na pewno nie zawiedzie. W końcu to jedno z najcieplejszych miejsc w Chorwacji.
Panuje tu klimat typowo śródziemnomorski, co oznacza że lata są upalne i bezdeszczowe. Natomiast zimą lubi popadać, ale nie ma tu przymrozków.
W ciągu roku odnotowuje się tu aż 2700 godzin słonecznych, z czego najwięcej przypada na dwa letnie miesiące: czerwiec, lipiec i sierpień, gdzie średnio jest ich około 10-11 w ciągu dnia.
Temperatury powietrza sięgają wówczas ponad 31 stopni Celsjusza, nocą obniżając się do około 20 stopni. Znacznie przyjemniej jest przed sezonem – w maju i czerwcu, gdzie termometr wskazuje 22-26 stopni lub po sezonie we wrześniu i z początkiem października, kiedy nadal jest przyjemnie ciepło (22-25 stopni w ciągu dnia).
Jeśli chodzi o temperaturę wody w Adriatyku na Riwierze Makarskiej to w pełni lata nagrzana jest do ponad 23 stopni Celsjusza. Idealnie dla miłośników morskich kąpieli oraz najmłodszych turystów.

Noclegi na Riwierze Makarskiej
Baza noclegowa Riwiery Makarskiej jest jedną z najbardziej rozwiniętych nad Adriatykiem. Począwszy od luksusowych pięcio- i czterogwiazdkowych hoteli i ośrodków z wellness i SPA, po mniejsze obiekty noclegowe oraz domy wakacyjne, apartamenty i pokoje do wynajęcia.
Kempingi i pola namiotowe na Riwierze makarskiej
Nie można też tu nie wspomnieć o bardzo dobrze wyposażonych i skrojonych pod turystów polach kempingowych, gdzie znajdziemy nocleg na polu namiotowym, zaparkujemy przyczepę kempingową lub wynajmiemy domek kempingowy.
Zobacz pełną listę pól namiotowych i kempingowych na Riwierze makarskiej:
Najpopularniejszą formą zakwaterowania są zdecydowanie apartamenty, pokoje i całe wille do wynajęcia. Ich główną zaletą jest pełne wyposażenie (klimatyzacja, wi-fi, aneks kuchenny), bliskość do plaży, taras lub balkon, czasem także basen na terenie posesji oraz miejsce do parkowania.
Idąc dalej.

Piaszczyste plaże na Riwierze makarskiej
Plaże piaszczyste na Riwierze Makarskiej to jeden z większych magnesów, które ściągają tu turystów z całego świata. Często są one w gronie nagradzanych, najpiękniejszych plaż Chorwacji i nie tylko w różnego rodzaju rankingach.
Można tu znaleźć bardzo popularne i przy tym zatłoczone w sezonie miejsca do plażowania, ale także dużo spokojnych, zatoczek, gdzie można obcować z przyrodą.
Plaże Riwiery Makarskiej w przeważającej liczbie przypadków charakteryzują się żwirowym podłożem. Bardzo często są z jednej strony otoczone dość gęstym lasem sosnowym, który daje cień i jest wybawieniem w naprawdę upalne dni.
Z bardziej znanych można wymienić tu plaże: Punta Rata, Soline i Stomarica w Breli, z pełną infrastrukturą turystyczną.
Plaża Punta Rata
Plaża Soline
Plaża Stomarica
Z kolei w Tucepi warta uwagi jest plaża Nugal otoczona malowniczymi lecz wysokimi ścianami skalnymi i urwiskami.
Plaża Nugal
Natomiast plaża Nikolina w Basce Voda to nagrodzone Błękitną Flagą miejsce, gdzie mamy zagwarantowaną czystość – i wody i piasku.
Plaża Nikolina
Szukając idealnego miejsca na plażowanie z dziećmi, warto udać się do Promajnie, gdzie znajdziemy plaże, zasłonięte przez sosny, gdzie można schować się przed piekącym słońcem.

Riwiera Makarska i jej atrakcje turystyczne i zabytki
Jednak nie samymi plażami człowiek żyje. Będąc na wakacjach w Chorwacji czasem warto zobaczyć i zwiedzić także inne ciekawe miejsca i zabytki.
Riwiera Makarska to miejsce ze swoją historią, dzięki czemu można tu zwiedzić liczne budynki sakralne – m. in Katedrę św. Marka, muzea (muszli, malakologiczne, ryb) oraz klasztory franciszkańskie (miasto Makarska oraz Zaostrog).
Jest też także coś dla miłośników górskich wspinaczek i spacerów.
Mapy i przewodniki turystyczne po Riwierze Makarskiej
[nokaut-offers-box url=’/ksiazki-turystyczne/produkt:riwiera-chorwacka–najpopularniejsze.html’ limit=’4′ cid=’419′ render_type=’inline’]
Oprócz tego bliskość masywu górskiego Biokovo daje możliwość uprawiania pieszych wędrówek, kolarstwa górskiego oraz wspinaczki. Można tu chodzić po zagłębieniach i jaskiniach, licznie występujących na tym terenie czy też spróbować paralotniarstwa. W obszarze masywu Biokovo założono także Park Przyrodniczy z najwyższym szczytem górskim św. Jerzego (Sv. Jure) oraz Ogród Botaniczny Kotisina, ze swoim zbiorem regionalnej roślinności.
Szczyt św. Jerzego
Spacerując w okolicach Makarskiej warto udać się na Półwysep św. Piotra gdzie znajduje się jego pomnik i kościółek, oraz niesamowity widok rozpościerający się na okolicę.
Plaże na Riwierze oferują nie tylko miejsce do kąpieli i plażowania, można tu także wypożyczyć sprzęt wodny, spróbować nurkowania czy też pożeglować po otwartym morzu. Dla najmłodszych przygotowano place zabaw oraz niekończące się ścieżki do spacerowania i jazdy rowerami.
Co jeszcze warto robić będą w okolicy
Z okolicznych wycieczek można popłynąć na pobliskie wyspy – Hvar i Brać oraz pojechać zwiedzić chorwackie miasta-perełki – Split czy Dubrownik.
Można spróbować raftingu po rzece Cetina lub pojechać nad Niebieskie i Czerwone jezioro, położone niedaleko wioski Imotski. Popularne są także pielgrzymki do Medugorje, jednej z najsławniejszych świątyń na świecie, po drodze zahaczając o chorwacką jej wersję, czyli sanktuarium maryjne Vepric.
Festiwale i imprezy
Z kolei jeśli chodzi o festiwale i cykliczne letnie imprezy to można tu załapać się na Makarskie Lato Kulturalne, w którego ramach organizowane są m. in Noce rybackie, Letni karnawał i Noc Kalelargi. Podczas nich słucha się głównie koncertów tradycyjnej muzyki oraz ogląda występy teatralne i filmy w letnim kinie, ale także można tu skosztować miejscowych specjałów.
Natomiast w sierpniu w Omis jest organizowana bitwa piracka – rekonstrukcja walk z XIII wieku, a w Tucepi dwudniowy festiwal muzyki rockowej. Więcej o atrakcjach związanych z imprezami, atrakcjami i całą gamą niezbędnych informacji znajdziesz na oficjalnej stronie wspólnoty turystycznej miasta Makarska.
Jakie miasta warto odwiedzić?
Co jeszcze warto zobaczyć na Riwierze Makarskiej – ano na pewno pobliskie miasta.
Makarska
Stolicą całego regionu jest Makarska.
Zobacz aktualną mapę Makarskiej:
To równocześnie największe miasto na całej Riwierze. Turystów tu nie brakuje i w sezonie bywa tłoczno.
Miasto przyciąga także młodych ludzi spragnionych zabawy do białego rana, stąd taka duża ilość lokali nocnych, dyskotek i pubów. Jeśli chodzi o zabytki to warto tu zwiedzić katedrę św. Marka, kolekcję muszli w klasztorze franciszkańskim oraz Miejskie Muzeum.
Zobacz jak prezentuje się Makarska z lotu ptaka:
Z miejscowego portu można udać się na pobliskie wyspy: Brać i Hvar, połączeniem promowym.
Makarska posiada półtorakilometrową miejską plażę – Donja Luka, która jest kamienista, a także dwa bulwary prowadzące spacerowiczów tuż przy morzu. Promenady te są niezwykle fotogeniczne z nasadzonymi palmami oraz licznymi lokalami rozrywkowo-gastronomicznymi.
Plaża Donja Luka
Baśka Voda
Kolejną bardzo popularną miejscówką na Riwierze Makarskiej jest Baska Voda.
Mapa miejscowości Baśka Voda:
Idealny przykład jak z małej rybackiej wioski można się rozwinąć w oblegany letniskowy kurort. To co przyciąga do tej miejscowości to doskonale rozwinięta baza noclegowa oraz dość niespotykane w Chorwacji piaszczyste plaże.
Baśka Voda z lotu ptaka:
Można tu zobaczyć kościół św. Mikołaja z Miry oraz św. Wawrzyńca z Rzymu. Baska Voda to dobre miejsce na wakacje zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla osób aktywnie wypoczywających, gdyż nie brakuje tu szlaków rowerowych, możliwości wypożyczenia sprzętu motorowodnego czy nawet opcji skoków ze spadochronem.
Tucepi
Dla tych szukających raczej spokoju, lepszym wyborem będzie niewielka miejscowość Tucepi.
Mapa Tucepi:
Wieczorem życie tu nie zamiera, jednak jest spokojniej niż np. w Makarskiej. Trzy kilometrowa plaża jest z jednej strony osłonięta lasem sosnowym i jest zdecydowanie lepsza dla najmłodszych, gdyż nie prowadzą na nią żadne schody, ani inne przewyższenia. Przy plaży jest promenada, która ciągnie się aż do innych nadmorskich miejscowości.
Kilka kadrów o Tucepi:
W Tucepi można zobaczyć także kościół św. Jurja z XIII wieku.
Brela
Na początku całej Riwiery (patrząc od północy) leży również bardzo popularna wśród turystów Brela.
Mapa Breli:
Jest to miejscowość szczycąca się bardzo często nagradzanymi plażami, w różnych rankingach. Wystarczy wymienić same nazwy jak chociażby Punta Rata, Podrace czy Berulia oraz Stomarica.
Oprócz miana tych najpiękniejszych, są one również często oznaczane Błękitną Flagą, za ich wyjątkową czystość. Samym jednak symbolem Breli jest porośnięta sosnami skała – Kamen Brela, którą widać chyba na każdym przewodniku i na każdej pocztówce z Breli. Oprócz tego na turystów czeka tu prawie 6-kilometrowa trasa do spacerów oraz dla chętnych ściana wspinaczkowa o różnych stopniach trudności.
Podgora
Podgora to również warta zainteresowania miejscowość.
Mapa Podgory:
To spokojna, ale malownicza miejscówka, którą wyróżniają imprezy kulturalne oraz pamiątki po dawnych czasach. Można tu zobaczyć dwie wieże obronne, kościół św. Tekli czy pozostałości łazienek barokowych dynastii Mrkusiców. Z czasów ówczesnych na wzgórzu zobaczymy monument Skrzydła mewy oraz pomnik syrenki na kamiennym nadbrzeżu.
Gradac
Z kolei tuż przy samym południowym końcu Riwiery Makarskiej jest położony Gradac.
Mapa Gradacu:
To miejscowość po części żyjąca z turystyki, a po części z rolnictwa i rybołówstwa. Wyróżnia ją pięcio kilometrowa plaża – Gornja Vala, o drobnym żwirku, która jest podobno najdłuższa na całym wybrzeżu. Wzdłuż niej jest oczywiście położona spacerowa promenada.
Jak dojechać do Riwiery Makarskiej?
Odległość od naszej południowej granicy do Riwiery Makarskiej to jakieś 1130 kilometrów. Jeśli więc jedziecie z północnej części Polski, potrzebny będzie albo drugi kierowca, albo nocleg po drodze.
Dojazd z Polski (Poznań) do Riwiery makarskiej (Makarska):
Dotrzeć tu można na dwa sposoby albo przez Czechy, Austrię i Słowenię albo przez Słowację i Węgry. Z tym, że drugi wariant jest nieco tańszy (mniej opłat – winiet), lecz stan dróg jest gorszy i jest mniej autostrad, wybór więc niech podejmie każdy sam. Kierując się z Zagrzebia, trzeba jechać drogą A1 i zjechać zjazdem w Sestanovac, by ostatnie 30 km pokonać drogą krajową (Magistralą Adriatycką), prosto na Riwierę Makarską. Ze stolicy Chorwacji na wybrzeże jest 458 kilometrów i podróż szacunkowo zajmie jakieś 4 i pół godziny.
Kolejnym filmikiem obrazujący to jak wygląda Riwiera Makarska w pigułce:
Czekamy z dużą ciekawością na Wasze opinie dotyczące spędzenia wakacji na Riwierze makarskiej. My byliśmy tam już 4 razy i za każdym razem odkrywaliśmy dla siebie nowe, ciekawe miejsca, które warto zobaczyć.
W tym roku chyba padł rekord jeśli chodzi o ilość Polaków w Makarskiej. Jeżdżę tu od paru lat i aż tylu naszych rodaków, w jednym czasie nie spędzało tu wakacji. Gdzie się nie poszło, czy na plażę, czy do baru – wszędzie było słychać drących się krajan. Nie wiem czy Makarska nie zrobiła jakieś promocji na gruponie czy innym allegro, bo co kawałek dało się słyszeć soczyste przekleństwo. Wstyd i brak kultury :/
Wydaje nam się, że jednak rekord z 2020 został pobity w 2021… 😛 Ciekawe jak będzie w tym roku!