Data ostatniej aktualizacji:
Wakacje First Minute, co to znaczy? Już wyjaśniamy : ) Osoby wyjeżdżające na wakacje dzielą się na te korzystające z okazji last minute i te rezerwujące wczasy w first minute. Kto na tym wychodzi lepiej, tu zdania są podzielone – aczkolwiek obecna tendencja jest bliższa wyjazdom first minute.
Dlaczego – o tym przeczytacie w dalszej części naszego posta.
Wakacje first minute dotyczą nie tylko pełnych ofert wakacyjnych, ale także zakupu samych noclegów czy też przelotów. Czy jednak tak wczesne rezerwacje są opłacalne i czego możemy spodziewać się wybierając wczasy w first minute oraz dla kogo są one najlepsze? Jak wybierać takie oferty, na co zwrócić szczególną uwagę oraz co z tego mają biura podróży? I w końcu dlaczego wakacje first minute wypierają wyjazdy last minute?
Na wszystkie te pytania postaramy się kolejno odpowiedzieć… ale od początku:

Czym są wakacje first minute?
Oferty wakacyjne first minute to wyjazdy dostępne dla klientów, na długo przed planowanym urlopem. Zazwyczaj stratują one tuż po zakończeniu obecnego sezonu. Natomiast w zeszłym roku niektóre firmy wystartowały z taką ofertą już w czerwcu (czyli jeszcze przed właściwym sezonem).
Oczywiście bardzo okrojoną, jednak było to niemałym zaskoczeniem na rynku turystycznym.
Pytanie brzmi czy to dobry trop, żeby kolejne wakacje planować już w czerwcu, kiedy jeszcze obecne nie zostały zrealizowane?
Aktualnie czas w którym zaczynają się pojawiać oferty first minute sięga mniej więcej roku, w przód. Ma to na celu również weryfikacje zainteresowania konkretnymi kierunkami. Tak by w razie czego najlepsze biura podróży mogły zawczasu zabookować więcej miejsc lub ograniczyć ich rezerwację. Rynek turystyczny tak jak wszystkie inne opiera się na analizie i spekulacji, a taka przedsprzedaż pomaga firmom racjonalizować popyt.
Dlaczego warto zainteresować się ofertami first minute?
Główną zaletą wakacji first minute jest szeroka oferta noclegowa. Najbardziej popularne hotele są rezerwowane z dużym wyprzedzeniem. Raczej nie ma szans na ich zdobycie na ostatnią chwilę. Do tego jeśli zależy nam na konkretnym rodzaju pokoju, na przykład rodzinnym (często to dwa pokoje, połączone wewnętrznymi drzwiami, bywają z aneksem kuchennym lub po prostu większym metrażem) to również trzeba je rezerwować z wyprzedzeniem, bo rozchodzą się jak ciepłe bułeczki.
Do tego wczasy first minute są zazwyczaj połączone z atrakcyjnymi bonusami.
Wśród nich można wymienić:
- gwarancję niezmienności ceny (stała cena, bez względu na zmieniające się koszty transportu, opłaty lotniskowe czy kurs walut)
- wysokie rabaty (40%, 50% a nawet i 60% ceny wyjściowej)
- zniżki dla dzieci (czasem i darmowy pobyt dla pociech, przy drugim czy trzecim dziecku)
- darmowy parking na wybranym lotnisku (idealne dla zmotoryzowanych)
- bezpłatnej zmiany oferty (bezkosztowa zamiana wakacji na inne, w razie potrzeby)
- niskiej zaliczki , sięgającej nawet i ledwie 5% (reszta jest płatna na 40-30 dni przed wylotem)
- gwarancji najniżej ceny (jeśli koszt naszych wakacji się zmniejszy, wówczas firma zwróci nam tę różnicę)
- wycieczki fakultatywne w cenie
- pakiet ubezpieczeń gratis (niezmienności ceny, ubezpieczenia od kosztów rezygnacji czy bezpłatnej zmiany miejsca – hotelu, kierunku do 45 dni przed wylotem)
Warto jednak wiedzieć odnośnie gwarancji najniżej ceny, iż regulamin, którym są one obłożone zazwyczaj skonstruowany jest tak, by biurom nadal opłacała się taka sprzedaż. Przykładowo, trzeba doczytać czy czasem ta gwarancja nie obejmuje jedynie czasu trwania sprzedaży first minute (czyli zazwyczaj do końca marca), po tym czasie wszelkie obniżki naszych wakacji, już nie będą uwzględniane.
Drugim zabiegiem organizatorów wakacji jest zwrot różnicy kosztów, jeśli dana oferta obniży się przynajmniej o 5%. Jeszcze innym obwarowaniem tej promocji jest to, że o zwrot różnicy można ubiegać się tylko jeden raz. Zazwyczaj też trzeba samemu pilnować cen, gdyż raczej nie zdarza się, aby pracownik biura dzwonił z informacją, iż cena naszych wczasów właśnie się obniżyła.
Jednak warto też uczciwie dodać, iż na polskim rynku jest biuro podróży, które traktuje gwarancję najniższej ceny, zgodnie z jej założeniami. Co oznacza, że nawet gdy cena naszych wakacji ulegnie obniżce na jeden dzień przed wylotem, otrzymamy zwrot tej różnicy. Warto zatem wczytywać się w regulamin danej promocji.

Dla kogo są wakacje first minute?
Wakacje first minute to doskonała oferta dla osób, które chcą i przede wszystkim mogą zaplanować urlop z dużym wyprzedzeniem. Nie każdy bowiem, może sobie pozwolić na planowanie wypoczynku na kilka miesięcy przed wyjazdem. Dzięki temu pozostaje wiele czasu aby odpowiednio przemyśleć to co zabrać na wakacje.
Drugą grupą docelową są na pewno rodziny z dziećmi.
W kółku ich zainteresowań są zazwyczaj obiekty noclegowe położone w atrakcyjnej okolicy, blisko plaży oraz z basenami i zjeżdżalniami, a także nierzadko z animacjami dla najmłodszych. Do tego ważne dla nich są pokoje rodzinne, których jest zazwyczaj ograniczona ilość.
Również z oferty first minute będą zadowolone osoby, którym zależy na konkretnym miejscu i hotelu. Grupa znajomych szybciej zarezerwuje kilka pokoi noclegowych oraz miejsca w samolocie na długie miesiące przed wyjazdem, niż na ostatnią chwilę.
Nie ma ofert last minute przykładowo dla 8 osób.
Zazwyczaj w ostatnich terminach jest jedno-dwa miejsca wolne.
Wakacje first minute dla osób niepełnosprawnych
Wakacjami first minute powinny zainteresować się także starsze osoby oraz niepełnosprawne.
Ich specyficzne wymagania (dostosowany pokój, łazienka z uchwytami czy brak przewyższeń na terenie hotelu) łatwiej uwzględnić, kiedy jeszcze oferta miejsc noclegowych jest pełna. Zazwyczaj dany hotel ma dwa-trzy pokoje odpowiednio przystosowane, ale chętnych z różnych krajów nie brakuje. Nie ma więc na co czekać.
Wakacje first minute dla tych, którzy chcą zaoszczędzić
Wczasy first minute to także dobra oferta dla osób, które starają się podróżować ekonomicznie. Na tego typu wyjazdach naprawdę idzie zaoszczędzić. Jeśli tylko dane biuro dotrzyma gwarancji najniższej ceny. O czym wspominaliśmy nieco wyżej.
Plusy i minusy ofert last i first minute
Każde wakacje, bez względu na to czy wykupione na ostatnią chwilę, czy w pierwszej minucie, ma swoje plusy i minusy. Nigdy nic nie jest białe albo czarne.
Główną zaletą wakacji last minute jest możliwość złapania naprawdę atrakcyjnej cenowo oferty. W takim trybie skorzystają z niej osoby, które mogą pozwolić sobie na wyjazd z dnia na dzień. Drugą grupą są turyści, którzy nie mogą planować wypoczynku z odpowiednio długim wyprzedzeniem.
Minusem jest tu zapewne słaby wybór obiektów noclegowych, bo zazwyczaj jesteśmy skazani na to , co się po prostu nie sprzedało. Czasem nawet nie ma wyboru co do kierunku naszych wakacji – marzyła nam się Kreta czy Korfu, a w biurze są jedynie lasty na Teneryfę.
Niekiedy nie będzie także wyboru, jeśli chodzi o wyżywienie czy miejsce wylotu. Zdarzają się bowiem, owszem atrakcyjne cenowo wakacje, jednak z wylotem np. z Warszawy, ale powrotem na lotnisko w Gdańsku.
Z kolei wypoczynek zakupiony w first minute wymaga od nas, planowania z dużym wyprzedzeniem urlopu. W takim przypadku wiadomo, że trudno przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja za rok, bo wypadki i choroby chodzą po ludziach.
Zawsze jednak można się ubezpieczyć od takich sytuacji, czy wybrać ofertę z darmową możliwością zmiany planów. Dużym ich plusem jest natomiast szeroki wachlarz dostępnych kierunków i obiektów noclegowych, który sprosta oczekiwaniom najwybredniejszych turystów. Jeśli zależy nam na konkretnym hotelu, czy nawet pokoju z widokiem na morze, to o wiele łatwiej da się go zarezerwować w first, niż last minute.
Można przebierać w terminach, rodzajach pokoi czy miejscówkach. W last minute trzeba brać, co zostało.

Kiedy najlepiej rezerwować wczasy first minute?
Wczasy last minute szuka się raczej poza sezonem. Natomiast wakacje first minute rezerwujemy, kiedy pojawi się interesująca nas oferta. Warto wiedzieć, że biura podróży zazwyczaj startują z wypoczynkiem first minute w okrojonej wersji. Nawet często to specjalnie wybrane kierunki, które mają na celu zbadanie poziomu zainteresowania nimi.
Zatem trzeba być cierpliwym, bo w kolejnych tygodniach na pewno zostanie dodana kolejna odsłona ofert wakacyjnych.
Część biur podróży startuje ze sprzedażą first minute w okolicach końca sierpnia i z początkiem września. Tak szybka oferta jest spowodowana badaniem rynku, które twierdzą, że po powrocie z wypoczynku, zaczynamy myśleć już o kolejnym wyjeździe.
W pierwszym rzucie oferowane są przeważnie obiekty hotelowe z którymi są popodpisywane kontrakty na najliczniejszą liczbę pokoi oraz te, które dały największy upust, za tak wczesną rezerwację. Czasem biura podróży próbują tym wpłynąć na zwiększenie sprzedaży na danym kierunku. Szczególnie jeśli zeszły sezon nie był dla niego najlepszy.
Zatem ofert wakacyjnych first minute warto szukać od samego początku ich pojawienia się, jednak spokojnie czekając na najbardziej nas interesujące.
Co dalej?
Jeśli mamy już zaplanowany urlop i znamy konkretną jego datę, to warto jak najszybciej zarezerwować wakacje. Ceny tego typu ofert rosną systemem schodkowym, co oznacza, że jeśli sprzeda się dana ilość miejsc noclegowych z danego kierunku, kolejna część będzie już nieco droższa i tak do skutku.
Czasem nawet następuje zatrzymanie sprzedaży w first minute, jeśli na przykład dany hotel tak dobrze się wyprzedaje. Wówczas biura zakładają, że pozostała część miejsc bez problemu sprzeda się nawet po normalnej cenie – na miesiąc-dwa przed wylotem.
Na co zwracać uwagę przy wyborze ofert na wakacje first minute?
Wybierając wakacje first minute trzeba znać termin naszego wypoczynku. Wówczas można zacząć szukać odpowiedniego hotelu w interesującym nas kierunku. Przed wyborem konkretnego obiektu zawsze warto poczytać opinie na jego temat. Po to jest tyle czasu, by rozsądnie wybrać nasze miejsce noclegowe.
Tego typu komfortowej sytuacji nie ma przy zakupie ofert last minute.
Warto postawić na wakacje first minute objęte gwarancją niezmienności ceny. Mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż organizator wyjazdu ma prawo zastrzec w umowie, możliwość podwyższenia jego ceny do 21 dni przed datą wylotu. Powodem mogą być wyższe opłaty lotniskowe, wzrost cen paliw lotniczych czy nawet wyższy kurs walut. Natomiast gwarancja niezmienności ceny wyklucza tego rodzaju niemiłe niespodzianki.
W first minute jest ona zazwyczaj darmowa, potem za taką gwarancję trzeba dodatkowo zapłacić.
O gwarancji najniższej ceny już pisaliśmy.
Jeśli jest ona traktowana uczciwie (co będzie opisane w regulaminie), to na pewno warto wybrać wakacje objęte tym zapewnieniem. Natomiast równie ważnym punktem jest możliwość zmiany rezerwacji. Tym bardziej, że oferty first minute kupujemy na długo przed ich realizacją. Wówczas w razie losowych wypadków możemy zmienić termin, uczestników, hotel czy kierunek. I to zazwyczaj za darmo, potem taka gwarancja jest dodatkowo płatna.
Jeśli natomiast przy zakupie wczasów first minute biura dokładają nam darmowy pakiet ubezpieczeń, to warto też sprawdzić czy obejmuje on zabezpieczenie od kosztów rezygnacji z wakacji. Dotyczy to sytuacji, kiedy w ogóle nie wchodzi w grę zmiana terminów czy kierunku. Niektóre polisy obejmują nawet całkowity zwrot poniesionych kosztów, jeśli sytuacja wynikła z powodu np. czyjejś śmierci, choroby czy nieszczęśliwego wypadku. Czasem ubezpieczenie to obejmuje także przypadki ciąży i komplikacji z nią związanymi, czy też w sytuacji straty dokumentów, potrzebnych do podróży.
Sprawdź też jak działa wyszukiwarka tanich lotów.
Co wpłynęło na większą popularność wyjazdów first minute?
Na większe zainteresowanie ofertami typu first minute miały wpływ głównie dwa czynniki – przede wszystkim rozczarowanie ubogą, czy raczej mocno okrojoną dostępnością wakacji last minute, która nie powala z roku na rok oraz większym zaufaniem do systemu ochrony turystów przed upadającymi biurami podróży.
Utworzenie kolejnego filaru zabezpieczającego w postaci Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, na który każdy organizator wakacji musi odprowadzać składki, zachęciły turystów do zakupu wakacji na długie miesiące przed wyjazdem.
Po prostu osoby obawiające się o to, że mogą stracić swoje oszczędności, jeśli danej firmie podwinie się noga ( a zdarzyć może się każdemu, nawet największym – patrz Thomas Cook vel polska odnoga, czyli Neckermann), śmielej wykupują tego typu oferty. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny pomaga wyeliminować ryzyko utraty pieniędzy, zainwestowanych kilka miesięcy przed faktyczną podróżą.