Data ostatniej aktualizacji:
Pogoda na Wyspach Zielonego Przylądka jest znakomita praktycznie przez cały rok. To bardzo dobra informacja dla tych którzy planują podróż w tamte rejony.
Tamtejszy klimat sprzyja turystyce przez wszystkie dwanaście miesięcy.
Dodatkowo Wyspy Zielonego Przylądka mogą pochwalić się liczbą ponad 330 słonecznych dni w ciągu roku. To sprawia, że można tu przylecieć zarówno podczas wakacji, jak i zimą, uciekając przed chłodem. Przez dwanaście miesięcy wahania temperatury są na tyle niewielkie, że praktycznie przez cały czas utrzymuje się tu idealna pogoda na wypoczynek.
Mimo iż kraj ten należy geograficznie do kontynentu afrykańskiego, to na Wyspach Zielonego Przylądka klimat jest wyraźnie bardziej przyjaźniejszy, niż w innych częściach Afryki.
Klimat na Wyspach Zielonego Przylądka
Wyspy Zielonego Przylądka są pod wpływem klimatu zwrotnikowego, suchego. Oznacza to bardzo niewielką liczbę opadów w ciągu roku. Wpływ na to mają dwa czynniki – bliskość zimnego Prądu Kanaryjskiego, który nie przynosi deszczu oraz obecność Wyżu Azorskiego. Pada właściwie jedynie latem. Jednak bywają i takie lata, kiedy deszczu nie ma prawie w ogóle.
Porównaj ceny wycieczek i oferty biur podróży:
Pora deszczowa i pora sucha na Wyspach Zielonego Przylądka
Na Wyspach Zielonego Przylądka są dwie pory: sucha i deszczowa. Sucha trwa przez większą część roku. Natomiast pora deszczowa trwa bardzo krótko, bo od sierpnia do września. To właśnie w te miesiące notuje się największą ilość opadów, których średnia roczna wynosi ledwie od 100 do 250 mm. Do tego dochodzi parowanie, które jest większe niż suma opadów.
Zobacz jak wygląda pogoda na Wyspach Zielonego Przylądka:
Wiatr na Wyspach Zielonego Przylądka
Na wyspach Zielonego Przylądka można wyróżnić jeszcze trzecią porę – wietrzną, którą miejscowi nazywają Tempo das Brisas, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza czas wiatrów. Najsilniej wieje tu od stycznia do marca, z czego skwapliwie korzystają kite- i wind- surferzy. Wiatr traci na mocy z kolei w letnich miesiącach – w lipcu i w sierpniu. Co ciekawe na piaszczystych wyspach – Boa Vista oraz Sal zawsze jest wietrznie, co bywa wybawieniem podczas największych upałów. Jeśli chodzi o huragany, to Wyspy Zielonego Przylądka w teorii są na nie narażone. W praktyce tego typu zjawiska omijają ten teren i kierują się w stronę Ameryki.
Wyspy Zielonego Przylądka – Temperatura wody
Temperatura wody na Wyspach Zielonego Przylądka przez cały rok nie spada poniżej 20-stu stopni. Z tego też powodu kąpiele można tu uskuteczniać przez cały czas. Ta najniższa temperatura w oceanie utrzymuje się tu od lutego do kwietnia. W maju powoli zaczyna się ogrzewać, by w lipcu i sierpniu osiągnąć 23-24 stopnie. Jednak na najcieplejszą wodę na Wyspach Zielonego Przylądka mogą liczyć osoby, które przylecą tu we wrześniu i październiku. Wówczas temperatura oceanu wynosi 25 stopni. Od listopada powoli znów się ochładza, mniej więcej o jeden-dwa stopnie na miesiąc, by w styczniu osiągnąć 21 stopni.
Wyspy Zielonego Przylądka – Temperatura powietrza
Na początku warto zaznaczyć, że odrobinę wyższe temperatury (o dwa-trzy stopnie) występują na południowych wyspach całego archipelagu, w porównaniu do tych z północy. Jednak i tak średnia roczna temperatura na całych Wyspach Zielonego Przylądka to aż 25 stopni Celsjusza.
Od listopada do końca kwietnia minimalne temperatury sięgają tu 23 – 24 stopni, gdzie nawet nocą utrzymują się na ponad 20-sto stopniowym poziomie. Natomiast w cieplejszą porę roku – od maja do października, słupki na termometrach mogą pokazywać 30 stopni. Najzimniejszym miesiącem – o ile tak w ogóle można powiedzieć, jest luty, gdzie średnie temperatury pokazują 23 stopnie. Natomiast najcieplejszymi miesiącami są: sierpień, wrzesień i październik.
Wyspy Zielonego Przylądka – Pogoda w listopadzie
W listopadzie kończy się cieplejsza pora roku na Wyspach Zielonego Przylądka. Co oznacza, że temperatury z 30 stopni, nieznacznie opadają do 28-29. W nocy ta wartość jeszcze spada, ale nadal sięga 25 stopni. Cały czas jest ciepło, a ryzyko wystąpienia opadów jest praktycznie zerowe. Liczba godzin słonecznych wynosi dziewięć w ciągu doby.
Wyspy Zielonego Przylądka – Pogoda w grudniu
Grudzień przynosi ochłodzenie o kolejne kilka stopni. W ciągu dnia można spodziewać się temperatury na poziomie 25-27 stopni. Natomiast noce też są chłodniejsze, a termometry pokazują 22-23 stopnie. Jeśli chodzi o liczbę godzin słonecznych w ciągu dnia, to zwiększa się ona do dziewięciu. Grudzień to także kolejny bezdeszczowy miesiąc.
Zobacz także: Gdzie jechać na wakacje w grudniu?
Wyspy Zielonego Przylądka – Pogoda w styczniu
Jeśli chodzi o początek roku to temperatury w ciągu dnia wynoszą na Wyspach Zielonego Przylądka około 24 stopni. Nocą nie powinny spaść poniżej 19-stu. Styczeń to czas kiedy nasilają się wiatry, więc z pewnością na wyspach nie zabraknie sportowców uprawiających dyscypliny powiązane z tym zjawiskiem. Liczba godzin słonecznych sięga wówczas ośmiu w ciągu całego dnia. Do tego
praktycznie nie ma ryzyka wystąpienia opadów.
Zobacz także: Gdzie jechać na wakacje w styczniu?
Wyspy Zielonego Przylądka – Pogoda w lutym
Miesiąc luty, to jak już wspominaliśmy najzimniejszy w całym roku. Jednak na Wyspach Zielonego Przylądka oznacza to temperatury na poziomie 23-24 stopni. Nocą nie spadają one poniżej 19-20 stopni. Padać nie powinno, za to liczba godzin słonecznych w ciągu dnia wynosi dziewięć.
Kiedy najlepiej jechać na Wyspy Zielonego Przylądka?
Na Wyspy Zielonego Przylądka można podróżować przez cały rok. Umożliwia to tutejszy klimat, pogoda, czy nawet niesamowicie krótka pora deszczowa. Warto też wiedzieć, iż na wyspach Sao Antao, Sao Vicente oraz Sal klimat jest nieco bardziej rześki, w porównaniu do tego co zastaniemy na Maio, Brava czy Fago.
W tym miejscy należy powiedzieć, że:
Wyspy Zielonego Przylądka to kierunek idealny dla osób, które kochają prawdziwe upały.
Najlepszym dla nich terminem będzie przylot w okolicach lata – lipca i sierpnia, albo jeszcze lepiej września i października. Słupki temperatur często wtedy przekraczają 30 stopni, a nocą nie jest wcale dużo chłodniej. Wówczas również woda w oceanie jest najcieplejsza. Jednak warto pamiętać o możliwych opadach deszczu, w sierpniu i wrześniu, bo to pora deszczowa na Wyspach Zielonego Przylądka. W sierpniu odbywa się tu także największy festiwal w kraju – Festival de Musica da Baía das Gatas. Przez cały weekend można wówczas słuchać różnych występów, artystów reprezentujących odmienne gatunki muzyczne.
Jeśli chodzi o osoby zainteresowane uprawianiem sportów wodnych, to najlepszym okresem na przylot na Wyspy Zielonego Przylądka jest styczeń, luty i marzec. Woda w oceanie jest nadal ciepła i przede wszystkim zaczyna wiać silmy wiatr, potrzebny do kite- i windsurfingu. Luty to także miesiąc kiedy można przylecieć na Wyspy Zielonego Przylądka, by podziwiać miejscowy karnawał.
Wyspy Zielonego Przylądka to dobre miejsce, by uciec przed naszą jesienną pogodą lub wybrać się na grudniową wycieczkę. Temperatury wtedy powoli opadają i nie jest aż tak gorąco, ale oczywiście można nadal się wygrzać w słońcu i naładować swoje baterie. To także dobry moment na zwiedzanie wysp, bez męczących upałów. Również święta Bożego Narodzenia spędzone na Wyspach Zielonego Przylądka, mogą być egzotyczną odskocznią od naszych tradycji.