Zmiana czasu na zimowy i letni

Zmiana czasu letniego na zimowy i z zimowego na letni zawsze rodzi w nas pytanie: kiedy cofamy czas, a kiedy przesuwamy go do przodu?

Zwykle za tym pytaniem stoi też drugie: czy będę mieć jedną godzinę dłużej snu, czy też krócej?

Nasz artykuł służy temu, aby raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości.
Zacznijmy w takim razie od początku.

Czemu służy przestawianie czasu?

Wiosenna i zimowa zmiana czasu powoduje, że mamy do wykorzystania większą ilość godzin, w których świeci słońce. Podział roku na czas letni i zimowy ma na celu kilka czynników. Przede wszystkim, ma on zapewnić bardziej efektywne wykorzystanie światła dziennego, a przy tym oszczędność energii elektrycznej (zwłaszcza w najciemniejszych miesiącach: listopadzie, grudniu, styczniu, lutym i marcu). Zmiana godziny ma też zmniejszyć liczbę wypadków na drogach.

Jednak zmiany czasu nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie.

Kiedy przestawiamy zegarki
Kiedy przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie i prace?

Przesunięcie czasu a wpływ na zdrowie

Za zaniechaniem przestawiania czasu na zimowy i letni przemawia wiele argumentów. Ostatnie badania wykazały, że przesunięcie czasu o godzinę do przodu (zmiana czasu zimowego na letni) powoduje zwiększenie ryzyka wystąpienia zawału serca w poniedziałek i wtorek – dniach następujących po tej zmianie. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że człowiek ma wówczas nie tylko o godzinę mniej snu, ale także odczuwa zmiany względem swojego zegara biologicznego.

Jednak to jeszcze nie wszystkie zagrożenia!

Zmiana czasu przyczynia się do naszego złego samopoczucia, a nawet depresji.

Przesuwanie czasu a wpływ na działanie przedsiębiorstw

Zmiany czasu nie pozostawiają też bez wpływu na działanie wielu przedsiębiorstw. Na przykład letnia zmiana czasu sprawia, że pociągi opóźniane są o godzinę, a banki blokują na ten czas dostęp do swoich usług.

Przestawianie czasu a produktywność pracowników

Choć chyba każdy odczuł to już na swojej skórze, przeprowadzono badania, które potwierdziły fakt, iż zmiana czasu z zimowego na letni powoduje zmniejszenie się poziomu produktywności w ciągu kilku następujących po danej dacie dniach.

Dlaczego tak się dzieje?

Organizm człowieka reaguje w ten sposób na brak synchronizacji pomiędzy cyklem dobowym a rzeczywistym zegarem.
Jak wyglądają zmiany czasu na świecie, w Europie, w Polsce?

Zobaczmy!

Zmiana czasu
Zmiana czasu w Polsce, Europie i na całym świecie. Jak i o której przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na świecie

Zmiany czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni przeprowadza się już od ponad 100 lat. Obecnie stosuje się je w ponad 70 krajach na świecie i obejmują one około miliarda ludzi. Przestawiania zegarków nie stosuje się w większości krajów azjatyckich i afrykańskich. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zmiany czasu mają miejsce w wybranych rejonach. W krajach takich jak Islandia, Rosja czy Białoruś nie przeprowadza się zmian czasu.

Zmiana czasu w Europie

Od 2001 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej obowiązuje stosowanie się do dyrektywy zawierającej ustalenia co do czasu letniego i zimowego. Co ciekawe, mówi ona jednocześnie, że w krajach unijnych należy zachować jednolity system czasowy – nawet w przypadku, gdy zaniecha się zmian czasu na letni i zimowy.

Zmiana czasu w Polsce – ustawa

W naszym kraju obowiązuje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2012 roku. Mówi ono, iż zmiana czasu z letniego na zimowy będzie następować poprzez przesunięcie zegarów z godziny 3:00 na 2:00. Z kolei przejście na czas letni będzie oznaczać przesunięcie godziny z 2:00 na 3:00.

Zmiana czasu – historia

Zmiana czasu została wprowadzona w Polsce po raz pierwszy w okresie międzywojennym. Następnie stosowano ją w latach 1946 – 49 oraz 1957 – 64. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie aż do dnia dzisiejszego.

Telefony, komputery, zegarki elektroniczne – kiedy przestawiamy czas?
Nowoczesne urządzenia elektroniczne, takie jak zegarki elektroniczne, telefony komórkowe, komputery czy laptopy, dostosowują się automatycznie do zmiany czasu (co jest bardzo pomocne, choć też… niekiedy może być kłopotliwe – niejednokrotnie zastanawiamy się, czy nasze urządzenie przestawia się automatycznie, czy też nie).
W ten oto sposób dochodzimy do sedna sprawy, czyli tego, co zwykle najbardziej nas interesuje.

Zmiana czasu na zimowy
Zmiana czasu na zimowy / Kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy?

Zmiana czasu na zimowy. Kiedy zmieniamy czas?

W jaki sposób można samemu obliczyć, kiedy zmieniamy czas na zimowy? Zmiana na czas zimowy następuje w ostatnią niedzielę października o godzinie 2:00 w nocy czasu uniwersalnego.

Zmiana czasu na letni
Zmiana czasu na letni / Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni?

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Kiedy zmieniamy czas na letni? Zmiana czasu z zimowego na letni następuje w ostatnią niedzielę marca o godzinie 3:00.

2 opinie na forum “Zmiana czasu na zimowy i letni”

  1. A miało nie być już zmiany czasu na zimowy i letni. Ale jak sprawdzałam, jednak dalej jest i kurczę ten niby dłuższy dzień nie jest warty tego, żeby spać o godzinę krócej… A i tak przecież jest coraz dłużej jasno:/

    Odpowiedz
  2. Zgadzam się z Tobą, Kasiul. W ostatni weekend, gdy była zmiana czasu na letni, miałam szkolenie. W niedzielę, zamiast na 8.00 na szkolenie, musiałam jechać na 7.00. Pamiętam z tego szkolenia mało co, zresztą wszyscy byli jak śnięci:/

    Odpowiedz

Dodaj opinie na forum