Ceny autostrad w Chorwacji

Chorwacja to częsty cel naszych wakacyjnych wojaży. Relatywnie bliska odległość tego kraju, zachęca Polaków do wizyt i spędzania urlopu na chorwackim wybrzeżu. Zdecydowanie najczęstszą formą podróżowania do Chorwacji jest dojazd własnym samochodem. Dlatego sprawdzenie tego jak kształtują się aktualne ceny autostrad w Chorwacji powinno być priorytetem.

Co ważne:

Opłaty za autostrady poniesiemy także jadąc do samej Chorwacji ponieważ zarówno w Austrii, na Węgrzech jak i w Słowenii autostrady są także płatne.

Autostrady w Chorwacji
Autostrady w Chorwacji – Aktualne ceny na bramkach, mostach i tunelach a winiety.

Praktycznie teraz już w całej Europie jazda trasami szybkiego ruchu jest odpłatna. Jedna istotna informacja to fakt, że w Chorwacji nie ma winiet a za poszczególne odcinki autostrad płacimy na bramkach. System opłat winietowych jest w państwach przez które musimy przejechać w drodze na chorwacką ziemię – w Czechach, Słowacji, Austrii, na Węgrzech, czy w Słowenii.

Autostrady w Chorwacji i system płatności na bramkach

Chorwacki system dróg i autostrad jest dobrze rozwinięty, co zdecydowanie ułatwia podróżowanie po tym kraju. Jakość nawierzchni jest dobra, przez co duża liczba turystów decyduje się na dojazd własnym autem.

Jak zapłacić za autostradę w Chorwacji?

Sam system opłat za drogi szybkiego ruchu w Chorwacji (drogi płatne) wygląda w ten sposób, że wjeżdżając na autostradę zatrzymujemy się na bramce i pobieramy kwit wjazdowy z którego zostaniemy rozliczeni dopiero przy zjeździe z autostrady. Opłata zostanie pobrana zgodnie z ilością przejechanych kilometrów. Możemy ją uiścić za pomocą karty płatniczej (debetowa, kredytowa) lub po prostu gotówki.

Zanim wyruszysz w podróż upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%. Sprawdź promocje!

Ubezpieczenie oc ac

Ubezpieczenie OC / AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu. Nawet do 50% taniej!

I teraz ważna rzecz!

Płatności na autostradach w Chorwacji
Bezdotykowe płatności na autostradach w Chorwacji
Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku jakieś awarii systemów płatniczych, warto mieć przy sobie trochę pieniędzy. Zarówno kun lub euro, bo w obu formach można uregulować płatność. Jedynie kiedy podamy banknot euro, to resztę dostaniemy w kunach. I raczej nie po najlepszym dla nas kursie.

Jeśli chodzi o terminale do kart płatniczych, musimy pamiętać, że komunikaty na nich będą wyświetlane w języku chorwackim i angielskim. Nie ma co liczyć na język polski. Za samą transakcję i opłatę autostradową nie zapłacimy prowizji, jednak kwota ściągnięta z naszego konta będzie liczona przez bank po kursie kuny z danego dnia.

System płatności ETC

W Chorwacji jest również system bezdotykowego, automatycznego pobierania opłat, ale jest on przeznaczony raczej dla firm transportowo – przewozowych i dotyczy tylko części dróg. Aby skorzystać z tego rozwiązania i nie stać w kolejkach do bramek, trzeba wyposażyć swoje auto w urządzenie ETC (Electronic toll collection), które lokujemy na przedniej szybie naszego pojazdu. Wówczas zbliżając się do bramek autostradowych, wystarczy zwolnić, by system odczytał nasze urządzenie, a my możemy spokojnie jechać dalej. Ze względu na to, że sprzęt ten trzeba zakupić i zamontować, niewielu kierowców udających się na urlop do Chorwacji, korzysta z tego systemu.

Idąc dalej:

Klasyfikacja kategorii pojazdu

Ceny autostrad w Chorwacji zależy nie tylko od ilości przejechanych kilometrów, ale także od gabarytów naszego pojazdu.

Aktualne ceny za przejazd autostradą w Chorwacji
Aktualne ceny za przejazd autostradą A1, A2, A3 w Chorwacji

Jest pięć kategorii, na które zostały podzielone wszystkie pojazdy i tak:

  1. motocykle i motory, w tym także z bocznym wózkiem to kategoria IA
  2. zwykłe samochody osobowe do 1,90 cm wysokości i poniżej 3,5 tony wagi to kategoria I
  3. do kategorii II zalicza się auta dwuosiowe, powyżej 1,90cm do 3,5 tony wagi oraz samochody z przyczepą, poniżej 1,90cm wysokości
  4. kategoria III to auta dwu-trzy- osiowe o wadze powyżej 3,5 tony, ale także samochody powyżej 3,5 tony z przyczepą i auta większe niż 1,90 cm wysokości oraz 3,5 tony wagi ciągnące przyczepę
  5. ostania kategoria – IV jest przeznaczona dla pojazdów o czterech osiach lub więcej, powyżej 3,5 tony oraz aut o dwóch osiach z przyczepą dwu- trzy- osiową.
Kategorie aut w Chorwacji
Opłaty drogowe w Chorwacji. Źródło: http://hac.hr/en/toll-rates/pricelist

Dodatkowe opłaty drogowe na chorwackich autostradach

Oprócz podstawowych opłat drogowych za przejechane kilometry autostradą w Chorwacji, możemy napotkać na dodatkowe koszty. Istnieją tu bowiem odcinki – głównie mosty i tunele, które są dodatkowo płatne.

Wakacje last minute i all inclusive w Chorwacji
Promocje na wczasy i wakacje w Chorwacji
Porównaj ceny wycieczek i oferty biur podróży:

Ma to na celu zwrócenie części kosztów, jakie poniosło państwo chorwackie inwestując w dany obiekt. Dotyczy to tunelu Sveti Ilija oraz mostu Krckiego. Przykładowa opłata za przejazd przez ten tunel (samochodu osobowego z I kategorii) to 20 kun, motocykl 12 kub. Z kolei most Krcki pokonamy tym samym autem w cenie 35 kun, motocykl 21 kun.

I teraz najważniejsze!

Ceny autostrad w Chorwacji

Na początku ważna informacja. Podwyżki cen w Chorwacji dosięgnęły także i cen autostrad. W 2017 roku Chorwacja zwiększyła opłaty za korzystanie z autostrad już w sumie o 15% w porównaniu do poprzednich lat. Aktualne ceny autostrad w Chorwacji w 2018 roku kształtują się następująco (dla aut I kategorii):

Najpopularniejsza trasa autostradą A1 z Zagrzebia, przez Split do Dubrownika. Wjazd na A1 ZAGREB (LUČKO) wyjazd w A1 KARAMATIĆI: 231 kun.

Aktualne ceny autostrad w Chorwacji można sprawdzić na chorwackich stornach internetowych organów odpowiedzialnych za obsługę dróg szybkiego ruchu odpowiednio wybierając miejsce wjazdu i miejsce wyjazdu z autostrady. Poniżej dwa przydatne adresy:

http://www.hak.hr/info/cestarine/ lub http://hac.hr/en/toll-rates/pricelist.

Za przejazd autostradą chorwacką od granicy ze Słowenią do Wyspy KRK zapłaci się odpowiednio 67 i 39 Kun.

Jeszcze jedno…

Lista autostrad w Chorwacji

Poza cenami autostrad w Chorwacji warto jeszcze wspomnieć o samych autostradach dlatego poniżej prezentujemy pełny rzut na sieć chorwackich dróg szybkiego ruchu w tym na najpopularniejszą i najczęściej eksploatowaną w Chorwacji autostradę A1:

Lista autostrad w Chorwacji A1, A2, A3
Lista autostrad w Chorwacji A1, A2, A3. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Autostrady_w_Chorwacji

Samochodowa mapa Chorwacji

Poniżej prezentujemy także najnowszą i aktualną samochodową mapę Chorwacji, która pozwoli Ci zaplanować przejazd samochodem z Polski i bezproblemowy wjazd do Chorwacji. Wybierając oczywiście autostrady w Chorwacji, Austrii, Słowenii czy na Węgrzech (w zależności, jaką trasą pojedziesz) ; )

Teraz już wiesz ile kosztują autostrady w Chorwacji.

A teraz mała prośba do tych, którzy mają za sobą wyjazd samochodem do tego pięknego kraju.

Dajcie proszę znać w komentarzach i opiszcie Wasze przygody z autostradami w Chorwacji i drogami płatnymi, ich cenami, tym co Was zaskoczyło pozytywnie i negatywnie. Być może trafiliście na inne miejsca, w których trzeba zapłacić dodatkowe pieniądze na autostradzie? Pomóżmy sobie wzajemnie!

27 opinie na forum “Ceny autostrad w Chorwacji”

  1. Witam,
    nie będę pewnie oryginalny, jeśli powiem, że wjazd do Chorwacji drogami płatnymi od strony Słowenii to jakiś absurd. Wielokilometrowe korki i dwie kontrole na przejściach granicznych, dodatkowo bramka na autostradzie po stronie chorwackiej. Później wcale nie jest lepiej bo do samego Zagrzebia są korki, a po minięciu stolicy nadal nie jest dobrze , dopiero za zjazdem na A6 (Rjeka, Pula) robi się luźniej i można powiedzieć, że jedzie się autostradą.
    W zeszłym roku ominąłem drogi płatne w Słowenii i w Austrii (praktycznie przed samą granicą ze Słowenią) zjechałem na Mureck, droga 69 (dodatkowo zatankowałem w tym miasteczku paliwo, które było tańsze o ok. 0,35 € w porównaniu z autostradą) i później wybrałem już opcję z omijaniem dróg płatnych na terenie Słowenii.
    Miasta jakie ustawiłem w nawigacji na terenie SLO to (w kolejności: Trate, Gocova, Ptuj), ważne jest, że od zeszłego roku odcinek autostrady od zjazdu w mieście Ptuj jest nadal płatny w stronę CRO!!! Z Ptuj/Ptuja/Ptuju czy jakby tego nie odmienić 😉 kierowaliśmy się na Zagrzeb, nadal drogami bocznymi i dalej na płd. jechaliśmy starą jedynką, aż do miasta Korenica. Domek mieliśmy wynajęty koło Zadaru, więc postanowiliśmy trochę pozwiedzać już w drodze dojazdowej i kierowaliśmy się na Karlobag drogą 25, a później właśnie na Zadar drogą E65. Czasu dołożyliśmy może z 1,5 godziny, ale widoki wszystko rekompensują (nawet i 3 godziny warto nadłożyć, dodatkowo po drodze jest świetna restauracja ze wspaniałym widokiem na może).
    Powrót był prawie w całości „starą jedynką”, która przechodzi przez Plitvice z ich wspaniałymi jeziorami unikalnymi na skalę światową (więcej o tym napisaliśmy w tym artykule https://lasti.pl/jeziora-plitwickie/ – red.). Warto jechać w trakcie pobytu bo na powrocie jest za mało czasu na zwiedzanie (chyba, że ktoś wynajmie sobie hotel na miejscu), a i zmęczenie jest konkretne po kilkunastu kilometrach „spaceru” z bardzo stromymi podejściami i zejściami. Zaznaczę tutaj, że droga nr. 1, jest w bardzo dobrym stanie z małym ruchem (jechaliśmy w połowie lipca), a miejsc na chwilowy odpoczynek, zakup sira 😛 czy miody lub ew. postoju na posiłek jest bardzo dużo. Przed granicą dodatkowym plusem jest widok zakorkowanej autostrady już na kilka km przed granicą ze Słowenią :), a my spokojnie jedziemy sobie dalej wspaniałymi górskimi drogami z widokami jak z obrazka (trzeba uważać bo nawet z zaznaczonym omijaniem odcinków płatnych nawigacja próbuje wprowadzić na na autostradę, która w tymi miejscu jest już darmowa, a korek jest masakryczny). W górach jest małe przejście graniczne z budką wielkości tej „hamburgerowej” jakie były u nas w latach `90, bez większego ruchu (miałem przed sobą dwa auta). Później w Słowenii wbiłem te same miasta (oczywiście w odwrotnej kolejności).
    Ogólnie drogi w Chorwacji są w bardzo dobrym stanie (nawet na „zadupiu”), gdzie zawsze szukamy miejsca do odpoczynku, a do miast dojeżdżamy na zwiedzanie. Przez kilka lat Słoweńcy robią ten swój śmieszny odcinek autostrady i skończyć go nie mogą, a Austriacy zawsze gdzieś coś remontują na odcinku od Wiednia do Grazu. W zeszłym roku w końcu można było dojechać do Wiednia autostradą od strony Czech.
    W tym roku planuję podróż przez Czechy, Słowację i Węgry, bo jeszcze nigdy tędy do Chorwacji nie jechaliśmy, a podobno droga też jest super (przynajmniej tak mi mówił nasz rodak, z którym rozmawiałem w 2017 w Trogirze).
    Będzie sposobność to jesienią opisze i tą drogę do naszych Braci Słowian z południa Europy 😉
    Tym czasem życzę przyczepności, szerokości, wytrwałości, dobrej przepustowości i jeszcze innych „ości” 🙂 😉
    Pozdrawiam.

    Odpowiedz
    • Maćku, wielkie dzięki za Twój wpis. Rzuca inne światło na dojazd i jazdę po samej Chorwacji. My nasze perypetie z dojazdem do Chorwacji opisaliśmy przy okazji relacji z wyjazdu do Starej Baśki -> https://lasti.pl/wakacje-w-starej-basce/#dojazd-z-polski-do-starej-baski

      Też mijaliśmy korek ciągnący się kilka kilometrów. Wszyscy czekali na autostradzie na wyjazd z Chorwacji w stronę Słowenii (był to ostatni dzwonek do powrotu do domu przed rozpoczęciem roku szkolnego – pewnie to dlatego). Jeżdżąc tyle razy do Chorwacji nie zauważyliśmy nigdy korków na autostradzie, o których wspominasz. Zazwyczaj droga mija nam płynnie. Fakt, że w Austrii jest wiele remontów ale przez Słowenię jedzie nam się też zawsze dość sprawnie. Może dlatego, że jeździmy we wrześniu kiedy ruch turystyczny jest już znacznie mniejszy.

      Koniecznie daj znać o trasie przez Węgry!!!

      Odpowiedz
      • Jako ciekawostkę w temacie korków mogę podać przykład mojego kolegi, który do Chorwacji jeździ już ponad 10 lat, mianowicie. W zeszłym roku w sierpniu, wyjazd z okolic Rogoźnicy do terenu Słowenii zajął mu prawie 11h, oczywiście autostradami 😀 Po przeczytaniu artykułu powyżej, w tym roku postanowiłem kupić sobie urządzenie ETC na autostrady w CRO, zobaczę na ile to usprawni podróż 😉
        Pozdrawiam.

        Odpowiedz
    • Niewiem z jakiej czesci Polski jedziesz ale radze omijac Czechy roboty drogowe po calosci. My jezdzimy przez Wegry i Slowenie bez Czech bo nanie szkoda czasu a jezdzimy do Chorwacji do Omis za Splitem 25 km.

      Odpowiedz
    • Super
      Dzięki za opis , za dwa tygodnie jadę z rodziną ale będę startował z Białki Tatrzańskiej więc prosto na Poprad potem Budapeszt , Medzugorje Split Zadar i powrót na Pomorze . Może jakieś rady , to proszę bo ja pierwszy raz ten kierunek .
      Pozdrawiam Eugeniusz

      Odpowiedz
      • Po powrocie koniecznie daj znać jak sprawdziła Ci się ta trasa do Chorwacji! Wydaje się być mało uczęszczana przez polskich kierowców.

        Odpowiedz
  2. Cześć, wybieram się na Chorwację przez Słowenię pod koniec maja tego roku. Odpowiedzcie proszę, czy w tym okresie również należy spodziewać się takiego ruchu i korków na autostradach które opisujecie??
    Z góry dziękuję za każda poradę, Pozdrawiam, miroli.

    Odpowiedz
    • @miroli: Pod koniec maja tego roku podejrzewam, że będziesz jedyną osobą na autostradzie ; ) końcówka maja to nie „majówka”, co więcej koniec maja to zaledwie początek „przed sezonia” letniego więc bez obaw. Korki na autostradach w Chorwacji czy Słowenii bywają w mocno newralgicznych momentach jak majówka, ostatnie dni sierpnia czy weekendy. Czasem między lipcem a sierpniem można spodziewać się korków ALE trzeba mieć pecha, żeby na nie trafić. Nam się nigdy nie zdarzyło.

      Odpowiedz
    • Korki będą na pewno w sezonie, tj. w lipcu i sierpniu w soboty i niedziele. W Chorwacji tydzień jest liczony z reguły od soboty do soboty, więc jedni dojeżdżają do HR, a inni wracają do PL ;). W zeszłym roku chcieliśmy przedłużyć pobyt o 3 dni do środy (jeszcze w styczniu) i właściciel odmówi, ponieważ zależało mu na obłożeniu pełnych tygodni.

      Odpowiedz
  3. Nic się nie zmieniło moja sugestia nie wyjeżdżać w piątek z domu żeby dojechać na sobotę ponieważ z mojego doświadczenia wynika , że większość ludzi rezerwuje kwatery od soboty do soboty i dlatego robią się korki na autostradzie bo wszyscy jadą w podobnym czasie a w inne dni jest mniejszy ruch na autostradach.

    Odpowiedz
  4. Witam. W sierpniu również wybieram się do Chorwacji (Podgorii) przez Słowację i Węgry. Może ktoś opisać jak wyglądają tam drogi? czy da radę ominąć płatne drogi? Jak wygląda sytuacja na drogach w nocy?

    Odpowiedz
  5. witam serdecznie
    Ja wraz z mężem i córką byliśmy już w Chorwacji cztery razy. Za pierwszym razem przez Austrię objazd autostrady przez słowenię i do Chorwacji. Ta droga kompletna porażka .Korki roboty ruch i drogo totalna porażka. Rok puzniej za namowom znajomych pojechaliśmy przez słowacje i wegry , i to był dobry wybór .Jechaliśmy tą trasą już trzy razy i napewno w tym roku też pojedziemy .droga dobra ruch nieduży i żadnych robót drogowych . na chorwackiej autostradzie też niewiele się dzieje , prócz okolic dużych miast , a przejezdzamy ją całą do Ploce na prom do Orebic. polecam tą trase

    Odpowiedz
    • Jadąc do Chorwacji rok temu w drugim tygodniu września nie natknęliśmy się praktycznie na żadne roboty drogowe na autostradach w Czechach, Austrii, Słowenii czy Chorwacji. Przejechane bez problemu. Tyle, że później przyszły dwa mandaty z autostrad w Austrii 😛

      Odpowiedz
  6. jeździmy do chorwacji kilka lat przez słowacje i węgry jeśli ktoś ma pytania to proszę o kontakt na maila pomoge jeśli chodzi o trase tak samo do bułgarii i do wloch pozdrawiam kierowcow

    Odpowiedz
    • W tym roku chcę jechać trasą przez Słowację i Węgry . Jeśli masz opis tej trasy to bardzo chętnie skorzystałbym z Twoich doświadczeń i informacji.

      Odpowiedz
    • Cześć

      W tym roku wybieram się na Chorwację przez Słowację i Węgry, jadę z Katowic. Proszę o kontakt na maila, jak najlepiej i najszybciej dojechać do Szybenik/Split. Dziękuję 🙂 Wyjazd 19.07.2019 🙂

      Odpowiedz
  7. ja w ubiegłym roku jechałem do cro na umag przez czechy austrie i słowenie korek był ale tylko przed chorawacką granicą ale ogólnie przejechałem bardzo płynnie jakieś drobne roboty w austrii i koło luljany w słowenii pzdr w tym roku wjadę do chorwacji od strony ptuja i ciekawy jestem jaki będzie koszt autostrady do zadaru

    Odpowiedz
  8. Ile mniej więcej taki koszt podróży kogoś wyniósł? Ponieważ nie wiem na jaką kwotę mniej więcej się przygotować.

    Odpowiedz
  9. Witam widzę że każdy co jeździ ma swoją inną wizję ja jeźdzę już 5 lat raz jechałem przez czechy austrię, i tylko raz wracając wybrałem inną droge z której korzystam do dziś z centrum polski jadę przez słowację i węgry i nie kombinuję jak omiąć drogą słowenie jak większość, W polsce jadę do żwyca, potem zwardoń, na słowacji żilina bratysława i na węgrzech siofok nad balatonem, tam odpoczynek po którym mam 2 km do autostrady i do samej makarskiej lub dalej austostrada. A kto nie chce jechać przez siofok jest nowa autostrada niedaleko balatonu wjazd w gior w razje pytań odp na Meila

    Odpowiedz
  10. Jeśli pojadę z Katowic do Chorwacji przez Słowację, Austrię i Słowenię, to czy ten bezpłatny skrót przez Słowienie jest otwarty? Mam na myśli Maribor, Ptuj ?
    W 2017 roku jak jechałam, to był odnawiany, czy budowany odcinek autostrady az po sama granice z Chorwacją. Stąd moje pytanie. Proszę o info. niezapominajka86@gmail.com

    Odpowiedz
  11. Wczoraj tj. niedziela z Medjugorie autostradą przez Zadar i Budapeszt do Tarnowa 20 godzin!!! Masakra !!! Ponad 10 godzin przez samą Chorwację, wielokrotne korki z niczego, wszyscy zwalniają jadą 10 na godzinę przez np 5 km a później znów normalnie. I jeszcze rada – zatankować wcześniej. Stałem 40 min w kolejce do dystrybutora na autostradzie.

    Odpowiedz

Dodaj opinie na forum