Gdzie NIE JECHAĆ na wakacje

Wraz z początkiem roku coraz więcej naszych rodaków, zaczyna rozglądać się w poszukiwaniu miejscówki na zasłużony urlop. Wybierając konkretny kierunek turystyczny i kraj, z założenia liczymy na beztroski czas spędzony na wakacjach. Jednak w obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej i zagrożeniach terrorystycznych, nie wszędzie jest już tak bezpiecznie.

Z tego właśnie powodu przed zakupem jakiejkolwiek biletu lotniczego, wycieczki w biurze podróży czy też wyjazdem własnym środkiem transportu, warto sprawdzić na stronie naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które kierunki nie dają gwarancji naszego bezpieczeństwa.

Z myślą o naszych rodzimych podróżnikach, których jest z roku na rok coraz więcej, została przygotowana lista krajów zagranicznych, gdzie został określony stopień ich bezpieczeństwa. Dla niektórych z nich Ministerstwo jedynie ostrzega przed podróżą, dla innych wprost odradza wycieczki w tamte rejony.

Niebezpieczne kierunki turystyczne
Niebezpieczne kierunki turystyczne. Zagrożenie to nie tylko ataki terrorystyczne ale też niebezpieczne warunki pogodowe jak burze czy huragany

Niebezpieczne kierunki turystyczne

Zagrożenia dla turystów są stosunkowo świeżym tematem, jeśli chodzi o podróżowanie. Jednak dziś trzeba się liczyć z tym, że terroryści mogą niespodziewanie uderzyć w miejscu, w którym będziemy wypoczywać na urlopie.

Z mniejszym lub większym prawdopodobieństwem, ale…
ryzyko istnieje.

Niestety doczekaliśmy czasów, gdzie właściwie nigdzie nie ma stu procentowej gwarancji na bezpieczne wakacje. Istnieją jednak kraje do których wyjazd Ministerstwo Spraw Zagranicznych szczególnie odradza. Z drugiej strony nie chodzi jedynie o zagrożenie atakami terrorystów, ale także samą sytuację polityczną wewnątrz danego kraju, która budzi niepokój społeczeństwa i może wywołać zamieszki lub wojnę domową.

Wakacje last minute i all inclusive z biurem podróży
Bezpieczne wczasy i wakacje
Porównaj ceny wycieczek i oferty biur podróży:

Nie tylko polityka ale także i natura…

Ostrzeżenia MSZ
Ostrzeżenia MSZ – Gdzie nie jechać na wakacje
Przestrogi mogą także dotyczyć warunków klimatycznych – np. ostrzeżenie dla podróżujących przed huraganami, które występują o określonej porze roku, na co niektórych rajskich wyspach, chętnie odwiedzanych przez naszych rodaków. Wówczas chodzi głównie o poinformowanie o aktualnej sytuacji pogodowej, która dynamicznie zmienia się w określonych miesiącach. Wtedy najlepiej w ogóle nie podróżować w takie rejony, gdyż siła natury jest nieobliczalna.

W takim przypadku warto zajrzeć i sprawdzić gdzie jest teraz burza

Wracając do tematu.

Wybierz tylko sprawdzone kierunki:

Zobacz gdzie nie jechać na wakacje w tym roku:

Lista krajów z wydanym ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem

Na dzień dzisiejszy, na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych są wydane ostrzeżenia dla następujących krajów.

Armenia – ostrzeżenie przed podróżami w rejonie granicy armeńsko-azerbejdżańskiej ze względu na napięte stosunki polityczne, pomiędzy tymi krajami.

Pakistan – został oznaczony przez nasze ministerstwo pod hasłem – nie podróżuj. W tym kraju istnieje zagrożenie porwaniami, atakami terrorystycznymi, ale także możliwość wystąpienia klęski żywiołowej.

Algieria – niepewna sytuacja wewnątrz samego państwa, ale także wysokie ryzyko ataków terrorystycznych.

Turcja – nasze ministerstwo ostrzega przed podróżowaniem w rejony wschodniej i południowo-wschodniej części tego kraju, gdzie szczególnie przy granicy z Syrią trwają działania zbrojne. W pozostałych rejonach trzeba zachować ostrożność, gdyż istnieje zagrożenie terrorystyczne, a od 2016 roku po próbie zamachu stanu, panuje w Turcji stan wyjątkowy.

Demokratyczna Republika Konga – dla tego kraju zostało wydane ostrzeżenie by w ogóle nie podróżować, ze względu na napiętą sytuację wewnętrzną. Mogą nas na miejscu spotkać zamieszki, demonstracje oraz grupowe napady i porwania.

Wybrzeże Kości Słoniowej – zostało wydane ostrzeżenie przed podróżami do tego kraju, szczególnie po wojnie domowej, jaka miała tam miejsce. Trzeba liczyć się tu z atakami na turystów, głównie w celach rabunkowych.

Egipt – nasze ministerstwo ma stanowisko, które odradza podróżowanie do Egiptu, z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych. Chodzi o rejony po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El-Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj. Jednak i w nich należy zachować wysoką ostrożność i unikać opuszczania tych miejsc.

Filipiny – mimo próby zapewnienia bezpieczeństwa turystom przez lokalne władze, nie ma pewności że walki pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami, nie przedostaną się na turystyczne obszary. W związku z tym nasze ministerstwo odradza podróże, szczególnie w południowe rejony Filipin (wyspy Mindanao i archipelagu Sulu) oraz wyspy Cebu oraz Bohol.

Gwinea Bissau – to kraj w którym już od lat nie jest zbyt bezpiecznie, przez wewnętrzne konflikty, wysoki poziom przestępczości i aktywności gangów narkotykowych.

Indie – ze względu na niejasną sytuację polityczną odradza się wycieczki do stanów: Dżammu i Kaszmir.

Tunezja – mimo wysiłków miejscowych władz, nasze ministerstwo odradza podróże do Tunezji, zwłaszcza w rejony zachodniej i południowej części tego kraju. Odstępstwem mają być ewentualne grupowe wycieczki do renomowanych hoteli z pełnym zapleczem ochrony, jednak bez opuszczania samych miejscówek turystycznych.

Wenezuela – ze względu na niepokoje wewnętrzne, wzrost przestępczości oraz różne niedogodności (typu: brak paliwa, gotówki w bankomatach, leków) nasze ministerstwo odradza podróże do Wenezueli.

Etiopia – pomimo zniesionego stanu wyjątkowego, w zeszłym roku, nadal panują tu niepokoje wewnętrzne oraz wysoka aktywność przestępcza.

Korea Południowa – co do tego kraju jest wydane po prostu ostrzeżenie o ewentualnej możliwości gwałtownego pogorszenia się stosunków na Półwyspie Koreańskim, gdzie konflikt trwa od lat. Warto na bieżąco śledzić sytuację polityczną w tym rejonie.

Korea Północna – podobnie jak w przypadku Korei Południowej, istnieje duże prawdopodobieństwo dynamicznego pogorszenia się stosunków na Półwyspie Koreańskim. Warto śledzić bieżącą sytuacje.

Mjanma – ogólnie na terenie tego kraju trwają konflikty wewnętrzne, z tego powodu nasze ministerstwo ostrzega przed podróżami do Mjanma, szczególnie do stanów Kachin (z wyjątkiem stolicy Mytkyina), północny Shan, południowy Chin i Rakhine (z wyjątkiem miejscowości Thandwe i Ngapali).

Karaiby ( w tym Kuba, Dominikana, Bahamy, Haiti, Portoryko) – to obszar klimatu, gdzie okresowo występują tropikalne cyklony i w związku z tym mogą pojawić się komunikaty ostrzegające przed huraganami i ich skutkami. Trzeba na bieżąco śledzić sytuację, szczególnie w terminie czerwiec-listopad, najczęściej jednak huragany występują w miesiącach sierpień-wrzesień.

Wielka Brytania – ministerstwo nadal ostrzega przed podróżami na Wyspy. Władze brytyjskie obniżyły stopień zagrożenia terrorystycznego z krytycznego na poważny. Warto jednak zachować czujność na Wyspach, szczególnie w miejscach ogólnodostępnych i atrakcyjnych turystycznie.

Francja – zniesiono stan wyjątkowy, jednak nadal istnieje realne zagrożenie atakami terrorystycznymi. Ministerstwo odradza uczestnictwo w zbiorowych imprezach na terytorium Francji. Na granicach nadal są kontrole drogowe i trzeba zachować czujność.

Ukraina – zagrożenie dla cywili występuje głównie w obwodzie donieckim i ługańskim, gdzie prowadzone są operacje zbrojne. Na pozostałym obszarze Ukrainy należy zachować ostrożność.

Izrael, Jerozolima i Strefa Gazy – niespokojna sytuacja trapiąca wewnętrznie te obszary, spowodowała wydanie ostrzeżenia przez nasze ministerstwo, by tam nie podróżować.

Iran – wydarzenia i wewnętrzne niepokoje trapiące w ostatnich dniach ten kraj, spowodowały wydanie ostrzeżenia o zachowaniu czujności i śledzenie najnowszych komunikatów o bieżącej sytuacji.

Liban – najniebezpieczniejsze obszary to tereny przygraniczne z Syrią i Izraelem, obozy dla uchodźców, dolina Bekaa oraz wschodnia część prowincji Akkar i południowe przedmieścia Bejrutu.

Belgia – władze belgijskie obniżyły stopień zagrożenia terrorystycznego na drugi, w czterostopniowej skali, jednak niebezpieczeństwo ataku nadal istnieje. Należy zachować czujność.

Senegal – z powodu ostatnich napaści na turystów oraz toczące się tu działania zbrojne, ministerstwo ostrzega przed wycieczkami do rejonu Casamance w Senegalu.

Tyle ze strony naszego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, to ich ostrzeżenia dla turystów, które możemy, ale nie musimy brać pod uwagę.

Każdy ma swój rozum i odpowiada za siebie.

Każde z tych wymienionych zagrożeń jest jak najbardziej realne i wiadomo, że znajdą się odważni, którzy mimo ostrzeżeń pojadą w te niebezpieczne rejony. Tylko potem pomoc ze strony konsulatów i polskich ambasad może być nierealna i trzeba mieć to na uwadze. W tym miejscu należy wspomnieć, że stworzyliśmy ranking najlepszych biur podróży, które uważamy, że są godne polecenia. Rozmawiając z opiekunami w biurach podróży możecie dopytać o kierunki turystyczne, które lepiej omijać.

Tutaj sprawdzisz listę polskich ambasad i konsulatów za granicą.

Jeśli nie weźmiemy pod uwagę tych komunikatów i sugestii, by nie jechać na swój urlop w rejony zagrożone, to warto choć wpisać się do serwisu Odyseusz, dzięki któremu wiadomo, gdzie znajdujemy się poza granicami kraju. W przypadku niebezpieczeństwa czy problemów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mogło się z nami skontaktować, udzielić porady lub pokierować do innej jednostki dyplomatycznej.

Dajcie znać w komentarzach i opublikujcie swoje opinie na temat krajów, miejsc i lokalizacji, do których lepiej nie jechać na wakacje. Pomóż sobie i zadbajmy o bezpieczeństwo wakacyjnych podróży. Bezpieczne wakacje to podstawa!

8 opinie na forum “Gdzie NIE JECHAĆ na wakacje”

  1. Po przeczytaniu tego artykułu i listy państw „zakazanych” chyba zmienię plany i skorzystam ze swojego sprawdzonego kierunku czyli Dom pod Koziołkami w Szklarskiej Porębie 🙂 bezpiecznie, wygodnie i blisko 🙂

    Odpowiedz
  2. Na wycieczki za granice wybieram się zimą i na majówkę a wakacje zawsze nad polskim morzem, to już nasza taka tradycja 🙂 co roku do innej miejscowości, w tym roku jedziemy z polecenia znajomych do Domu przy Plaży w Sarbinowie. Czuje, że bedzie super 😀

    Odpowiedz
  3. Wszystko fajnie, tylko pamiętajmy o jednym porównaniu: liczba ofiar zamachów terrorystycznych jest znacznie mniejsza niż ofiar wypadków samochodowych w Polsce. Natomiast należy podróżować z głową i nie pchać się w porze huraganów (np. teraz Bahamy) i w trakcie niepokojów politycznych. Lista zresztą mocno niepełna, chociażby brak Nigerii, Syrii, Afganistanu, itp.

    Odpowiedz
  4. Z uwagi na Koronawirus zmieniła się chyba trochę lista krajów, do których lepiej nie jechać. Do listy dołączają powoli Włochy.

    Odpowiedz
  5. Aktualizacja: GIS odradza podróże do Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Francji – departamentów Oise w Regionie Hauts-de-France, Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, Morbihan w regionie Bretania oraz regionu lle-de France, Niemiec – Nadrenii Północnej-Westfalii, Badenii-Wirtembergii, Hiszpanii – Wspólnoty Madrytu oraz miast Vitoria, Labastida i La Rioja w Kraju Basków oraz San Marino.

    W tej chwili po prostu należy pozostać w domu i nie wychodzić.

    Odpowiedz
  6. Jest tyle miejsc na świecie, że już naprawdę pchać się gdzieś, gdzie jest niespokojnie albo niebezpiecznie ? To chyba ci, którym brakuje adrenaliny, a mi jej nie brakuje przy czwórce dzieci. 😛 Ogólnie dobrze wiedzieć, gdzie nie jechać na wakacje.

    Odpowiedz

Dodaj opinie na forum