Data ostatniej aktualizacji:
Księżycowy, surowy krajobraz, dzika, nietknięta przyroda, wodospady i wybuchające wprost ze ziemi gejzery i wszechogarniająca cisza – tak w skrócie można opisać, jeden z ciekawszych i zdecydowanie oryginalnych krajów Europy.
Islandia bo to o niej mowa, to państwo z pewnością przyjazne, ekologiczne i bezpieczne, jednak dla naszych rodzimych turystów dość drogie. Mimo to warto choć jeden raz udać się do krainy lodu i ognia, by na własne oczy zobaczyć wszystkie atrakcje turystyczne, które przygotowała dla nas w tych stronach natura.
Miejsca, które warto zobaczyć na Islandii

Podobno ludzi dzieli się na tych, którzy już odwiedzili Islandię i tych którzy o tym marzą. Na pewno atrakcje tego kraju, nie zawiodą i spodobają się szczególnie fotografom, przyrodnikom, górołazom i geologom, a także wszystkim tym, którzy doceniają piękno przyrody, nietkniętej ręką człowieka.
A zatem…
Co warto zobaczyć i zwiedzić na Islandii?
Atrakcje turystyczne Islandii zacznijmy od:
Złoty krąg czyli Golden Circle
Tak właściwie Złoty krąg to trasa/wycieczka o długości około 200 km z Reykjaviku do Thingvellir, czyli gejzerów i wodospadu Gullfoss.
Golden Circle to taka Islandia do zwiedzenia w pigułce.

Jest to idealny wypad jeśli przylecieliśmy tu tylko na trochę. W ciągu jednej doby zobaczymy i zwiedzimy jedne z największych islandzkich atrakcji turystycznych czyli:
- Park Narodowy Thingvellir,
- wodospad Gullfoss
- i słynny Geysir (od którego nazwę wzięły wszystkie inne gejzery).

Porównaj ceny wycieczek i oferty biur podróży:
Ten film z ciekawą narracją zobrazuje co czeka Ciebie na miejscu podążając wzdłuż Golden Circle:
Park Narodowy Thingvellir

Park Narodowy Thingvellir to nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy Islandii i krystalicznie czysta woda pobliskiego jeziora, ale to także kawałek historii. Tu właśnie ponad tysiąc lat temu zbierał się islandzki parlament (średniowieczny), a dodatkowo teren ten jest umiejscowiony na styku dwóch płyt kontynentalnych (Eurazjatyckiej i Północnoamerykańskiej), co naocznie widać.
Z kolei jezioro Thingvallavatn to idealne miejsce dla nurków, szczególnie jeśli chodzi o skalną szczelinę Silfra. Wody te zapewniają niesamowitą widoczność i doskonałą temperaturę do podwodnego zwiedzania.
Zwiedzając Islandię dalej natkniemy się na:
Wodospad Gullfoss

Na trasie Golden circle, na rzece Hvita znajduje się jeden z najbardziej efektownych wodospadów. Wodospad Gullfoss, bo o nim mowa, złożony jest z dwóch kaskad (11 i 20 m wysokości). Siła ich przepływu to aż 400 m sześciennych na sekundę! Aż trudno w to uwierzyć.
Siła i huk przepływającej wody, robią wrażenie nawet na najbardziej wytrawnych turystach.
Geysir

Geysir to kolejna atrakcja turystyczna Islandii, którą warto zobaczyć na trasie złotego kręgu. To gejzer od którego nazwę mają ówczesne, wszystkie źródła geotermalne. Niestety Geysir jest już wygasły (uśpiony), ale w dolinie Haukadalur są inne, jak najbardziej czynne gejzery – np. Strokkur, który mniej więcej co 10 minut wypuszcza potężny słup wody.
Islandia to kraj wielu atrakcji turystycznych. Ich zwiedzanie jest wymagające ponieważ pamiętajmy o tym, że jest to kraj dziki, oddalony od cywilizacji kontynentalnej. Mimo wszystko uroczy i pociągający!
Kolejnym ciekawym miejscem na turystycznej mapie Islandii są:
Geotermalne SPA pod chmurką – Blue Lagoon
SPA które powstało trochę niejako jak skutek uboczny pobliskiej elektrowni geotermalnej. Kąpiel w wodzie pełnej soli i innych minerałów, ma działanie zdrowotne i terapeutyczne.

Kłęby unoszącej się pary wodnej na tle wulkanicznych skał, dają niesamowite wrażenie. Wydobywana gorąca woda, przed wpuszczeniem do zbiorników jest chłodzona do temperatury ok. 37-38 stopni. Bilet wstępu (cena biletu: całodniowy 35-45 euro) daje możliwość skorzystania także z drogocennych właściwości krzemionki, chociażby pod postacią naturalnych masek, które są udostępnione przy basenach.
Wizyta w Blue Lagoon to punt obowiązkowy, większości turystów przybywających na Islandię.
Mamy dla was jeszcze jedno miejsce, które trzeba zwiedzić na Islandii.
Otóż:
Sceneria filmowa czyli Laguna lodowcowa Jokulsarlón

Laguna ta znajduje się na terenie parku narodowego Vatnajokull National Park i ma powierzchnię 18 km kwadratowych. Woda z topniejącego lodowca Vatnajokull (największego w Europie) utworzyła swoiste jezioro po którym pływają fragmenty oderwanych brył lodu. Wszystko przypomina scenerię wprost z Bieguna Północnego. Nieopodal znajdują się parkingi, na których możemy zostawić samochód. Zatrzymują się tu także autobusy firm przewoźników islandzkich.
Krajobrazy te zostały już wykorzystane w kilku dziełach filmowych – w Jamesie Bondzie, w Larze Croft, czy Batmanie (Początek).
WAŻNE: Na zwiedzanie w Islandii radzimy zabrać ze sobą nawigację pieszą GPS!
Stolica Islandii – Reykjavik

Reykjavik jako stolica Islandii, przez jednych określana miejscem, które wcale nie jest godnym uwagi. Drudzy natomiast są zachwyceni tą jednak niewielką (ponad 120 tys. mieszkańców) stolicą europejskiego państwa. Ma ona zdecydowanie swój urok, zabudowa jest kolorowa i raczej niska.
Jakie atrakcje czekają turystów w Reykjavik’u?
Wzdłuż głównej ulicy, jak wszędzie rozsiane są drogie restauracje oraz ekskluzywne butki. Największe wrażenie robi z pewnością kościół Hallgrímskirkja ze swoją oryginalną architekturą oraz widok na masyw góry Esja, który oglądamy spacerując wzdłuż nabrzeża.
Na pewno warto udać się na rejs w poszukiwaniu wielorybów, które wypływają nie tylko ze stolicy, ale także kilku innych miast. Można spacerować wokół jeziora (stawu) Tjornin, pójść do Starego Portu czy na Stare Miasto, albo odwiedzić jedno z miejskich muzeów (Narodowe, Morza czy Galerię Narodową).
Z wizytą u maskonurów – Latrabjarg

Latrabjarg, znany jako najdalej wysunięty ląd na zachód w całej Europie. To tu jest największe europejskie lęgowisko ptactwa, w tym także uroczych maskonurów.
Zakładają one swoje gniazda na wysokim, urwistym klifie. Miejsce to jest doskonałe do wychowywania ptasiego potomstwa, gdyż pobliskie wody Oceanu Atlantyckiego, są zasobne w pożywienie. Próbując zrobić fotkę urokliwym maskonurom, musimy zachować ostrożność podchodząc, gdyż krawędzie klifu są dość kruche i łatwo o upadek z dużej wysokości.
Ptaki te można spotkać także w innych częściach Islandii, m. in na wyspie Vigur, na półwyspie Dyrhólaey, czy na wyspach Vestmannaeyjar oraz w wielu innych miejscach.
Z pewnością przyda Ci się tam nawigacja turystyczna GPS.
Islandia pełna turystycznych atrakcji i niespodzianek
Nie sposób zamknąć atrakcje Islandii w kilku zdaniach. Ogrom piękna tego kraju przytłacza. To co warto zobaczyć na Islandii, te wszystkie miejsca, zakamarki, wodospady, jeziora, góry, doliny i rzeki powodują, że Islandia jest miejscem westchnień wielu turystów na świecie.
WAŻNE:
Osoby udające się na Islandię powinny zapoznać się z tą charakterystyką wyspy na stronach Ministerstwa spraw zagranicznych:
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/profile_krajow/islandia
PS. Oczywiście należy pamiętać, że główną atrakcją turystyczną Islandii są zorze polarne! To przepiękne zjawisko można oglądać tam dość często. Dla zachęty poniżej pokazujemy Wam jak wygląda zorza polarna na Islandii:
Turystyczna mapa atrakcji Islandii
Zanim wybierzesz się zwiedzać Islandię dobrze będzie jeśli zapoznasz się z turystyczną mapą atrakcji tej wyspy. Ułatwi Ci to nawigację a także rozeznanie gdzie leżą atrakcje turystyczne Islandii:
Więcej inspiracji i szalonych pomysłów na spędzenie wakacji na Islandii zaczerpniecie z oficjalnej strony wyspy gdzie moc atrakcji i ciekawych miejsc do odkrycia wylewa się szeroką rzeką!
Wszystkim tym, którzy mieli już okazję wiedzieć te wszystkie ciekawe miejsca zazdrościmy z całego serca. Tym, którzy planują się tam wybrać życzymy spełnienia marzeń i czekamy na opinie i relacje!
Chętnie znalazłabym się w tej drugiej grupie, ale póki co, czekam, aż dzieci podrosną, bo chyba na razie to, co dla mnie tu będzie najpiękniejsze, dla nich nie będzie wielką atrakcją:P
już nie będę pytał o to gdzie można zobaczyć zorzę polarną bo widzę po filmie, że Islandia to idealne miejsce dla tego zjawiska… powiedzcie mi tylko kiedy można zobaczyć zorzę polarną na Islandii? Czy występuje cały rok czy są jakieś określone pory roku kiedy prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest większe?
Islandia jest najgorszym z możliwych miejsc do obserwacji zorzy ze wszystkich innych miejsc na tej szerokości geograficznej.
Powód: mikroklimat i duże zachmurzenie. Nawet jeśli współczynnik „kp” pozwala na zobaczenie zorzy to możesz jej nie zobaczyć ze względu na chmury.
Fakt, że jak już się pojawi, to jest piękna w połączeniu z krajobrazem Islandii. Ale dobrze widoczna jest bardzo rzadko.
Gdzie według Ciebie najlepiej się wybrać aby podziwiać zorzę?
Tam gdzie kontynentalnie i mało chmur 🙂 Syberia? Daleko i niebezpiecznie 🙂 Kanada? Daleko.
Pozostaje Finlandia i Norwegia. Lepsza Finlandia bo klimat mniej „chmurny”. Ale Finlandia sama w sobie jest nudna (jak dla mnie). Lasy i jeziora. Wybrałbym Norwegię. Bo sama w sobie jest piękna.
„Abo” mało wiesz, „abo” byle co jesz ! Ile lat spędziłeś na Islandii , żeby wypowiadać się na temat uroków zorzy na Islandii oraz częstotliwości jej występowania ?
Uważasz, że czas przebywania na Islandii czyni Cię ekspertem od zorzy? 🙂 To ja Ci zadam pytanie ile lat spędziłeś na Alasce albo w Kanadzie czy Norwegii, że masz porównanie i możesz powiedzieć, że Islandia jest lepsza od tamtych miejsc?
Specyficzne warunki pogodowe Islandii (wyspa – klimat wybitnie morski – zachmurzenia, opady) powodują, że zorza chociaż jest, jest słabo albo wcale nie widoczna w porównaniu z miejscami o klimacie kontynentalnym. I choćbyś nie wiem jak płakał i tupał nie zmienisz tego. Nawet gdybyś mieszkał na Islandii 1000 lat.
Pewnie, że na Islandii też trafia się bezchmurne niebo i jeśli przy tym przypadkiem trafisz na właściwą aktywność słońca to masz piękną zorzę. Ale w porównaniu z miejscami, które wymieniłem takich dni jest mało. Ale co ja tam wiem… Ekspercie 🙂
Strona z prognozą wystąpienia zorzy:
http://www.aurora-service.eu/aurora-forecast/
Indeks „kp” im mniejszy tym lepszy. Obrazek pokazujący o co chodzi z tym indeksem „kp”:
http://sites.google.com/site/mojaislandia2016/_/rsrc/1521709150605/home/kp_index.jpg?height=225&width=400
Na północy Norwegii i Finlandii uzyskamy nawet kp2.