Data ostatniej aktualizacji:
Kopenhaga – jedna z europejskich stolic, która jest położona na tyle blisko Polski, że zaplanowanie weekendowego wypadu, nie powinno nastręczyć zbyt wiele problemów. W dobie tanich linii lotniczych, czy po prostu rejsu liniowym promem ze Świnoujścia, można stosunkowo szybko przemieścić się do stolicy Danii i zwiedzić unikalne atrakcje i zabytki.
Mimo że Kopenhaga, jak na stolicę, nie jest mocno rozległym miastem, to ma bardzo wiele do zaoferowania. Wszystkiego w jeden weekend nie da się zobaczyć, to oczywiste. My jednak podpowiadamy, które atrakcje i zabytki godne są odwiedzenia oraz poświęconego czasu. Takie must-see w Kopenhadze.
Z wizytą u Małej Syrenki
Mała Syrenka to symbol Kopenhagi, bajkowa postać wymyślona przez Hansa Christiana Andersena. Posąg niezbyt okazały, umiejscowiony na nadbrzeżu Langeline. O każdej porze dnia licznie oblegany przez turystów z aparatami. Dla chcących oszczędzić sobie przeciskania się przez grupki turystów, inną opcją zobaczenia Małej Syrenki jest rejs statkiem wycieczkowym, gdzie posąg można zobaczyć od strony wody.

Nie jest to może największa atrakcja na świecie, ale to bezapelacyjny symbol stolicy Danii i jej nie zobaczyć, to jak być w Paryżu i nie pójść pod wieżę Eiffla. Spacer na pewno nie pójdzie na marne, ponieważ nieopodal znajdują się inne atrakcje, w postaci cytadeli Kastellet oraz okazałej fontanny Gefion, które możemy zobaczyć po drodze. Fortyfikacje te są najstarszą europejską twierdzą będącą ciągle w użyciu, a fontanna Gefion jest dla Duńczyków tym, czym dla Włochów jest fontanna di Trevi.
Małą syrenkę znajdziecie tutaj:
Mała Syrenka została ufundowana przez Carla Jacobsena (potomek założyciela browaru Carlsberg), a zlecenie wykonał duński rzeźbiarz Edvard Eriksen. Przez lata była i jest atakiem różnych wandali, przez których traciła głowę, była malowana farbami, czy też zakładano jej odzienie. Pomnik Małej Syrenki jest na tyle uroczy i rozpoznawalny, że w kilku miejscach na świecie powstały jej repliki, m. in w USA, Brazylii czy Rumunii.
Idąc dalej na zwiedzanie Kopenhagi wraz z naszym przewodnikiem turystycznym trafiamy na kolejną atrakcję jaką jest…
Spotkanie u królowej – Amalienborg
Wszystko to znajduje się w ten części Kopenhagi:
Oprócz zadbanych ogrodów i Muzeum Pałacowego, warto tu zajrzeć z powodu uroczystych zmian warty Duńskiej Gwardii Królewskiej na głównym dziedzińcu. Gwardziści są ubrani w podobne do brytyjskich mundurów z charakterystycznymi czapami z futra niedźwiedziego. Niestety nie mają tyle spokoju i cierpliwości, co ich angielscy odpowiednicy i mogą nerwowo zareagować na próbę zrobienia wspólnego selfie. Zmiana warty odbywa się codziennie, w samo południe. Jednak by zobaczyć na własne oczy królową Małgorzatę, trzeba się wybrać do Kopenhagi 16 kwietnia, kiedy przypadają jej urodziny. Wówczas wychodzi ona do ludu na balkon, by osobiście podziękować za życzenia.
Warto poczekać na zmianę warty w Amalienborg:
Kontynuując zwiedzanie Kopenhagi trafimy na:
Zielony zakątek – Ogrody Tivoli
Wejście do parku jest płatne i aktualnie wynosi dość sporo, bo 110kr. W tej cenie można zobaczyć (w sezonie) kolekcję aż 80 tysięcy tulipanów, co robi wrażenie. Można powłóczyć się oświetlonymi alejkami wśród zieleni, albo skorzystać z przejażdżek z adrenaliną. Karuzele i nowoczesne kolejki górskie czekają na swoich amatorów. Każda z nich jest osobno płatna, a najdroższe z nich to jazda: roller coasterem, olbrzymią karuzelą łańcuchową albo samolotem, który obraca się wokół własnej osi. Oprócz tego na dziewięcio- hektarowym terenie jest ulokowane jezioro, gdzie na fregacie Świętego Jerzego, można się posilić.
Dużą atrakcją Ogrodów Tivoli jest również pałac mauretański, przed którym usytuowana jest fontanna bąbelkowa oraz średniowieczny zamek. Najfajniejszy klimat panuje w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, kiedy cały park podświetlony jest tysiącem lampek i odbywa się tu coroczny kiermasz adwentowy.
Ogrody Tivoli to jedna z największych atrakcji turystycznych Kopenhagi:
Tak się bawią ludzie w Parku Tivoli jednej z największych atrakcji Kopenhagi:
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? To nie koniec naszej listy atrakcji!
Skrawek wolności – Dzielnica Christiania
Christiania powstała w latach 70-tych na terenie opuszczonych koszarów wojskowych (prawie 40 ha), gdzie osiedlili się hipisi. Na tym terenie powstały nie tylko prowizoryczne domy, małe lokalne biznesy służące ogółowi, ale także szkoły i przedszkola. Organizowane są tu koncerty, spektakle oraz inne happeningi. Christiania więc jest idealnym schronieniem dla artystów oraz osób o specyficznym światopoglądzie, ale niestety także dla prostytutek i dealerów.
Dzielnica Christiana umiejscowiona jest w tej części Kopenhagi:
Obowiązują tu pewne normy, których mieszkańcy są zobowiązani przestrzegać. W Christianii nie można wnosić ani posiadać broni, kradzionych towarów ani twardych narkotyków. Nie wolno także używać przemocy wobec innych. Nie można korzystać z samochodów i materiałów wybuchowych – w tym fajerwerków. A najdziwniejszą zasadą jest zakaz biegania. Tutejsi mieszkańcy twierdzą, że to tylko wprowadza nerwowość oraz że biegają tu przestępcy albo policjanci.
Nie jest żadną tajemnicą także fakt, że w Christianii handluje się i przede wszystkim korzysta z marihuany i haszyszu, co jest główną przyczyną zainteresowania i szumu medialnego wokół tej dzielnicy.
Jakie inne atrakcje Kopenhagi warto zobaczyć i zwiedzić?
Muzeum piwa Carlsberg
Zainteresowanych odwiedzeniem muzeum piwa zapraszamy pod ten adres:
Muzeum piwa Carlsberg powstało poprzez zachowanie fragmentu taśmy produkcyjnej oraz miejsca pakowania. Turyści mogą podziwiać, nie tylko kolejne etapy warzenia, tego znanego na całym świecie trunku, ale także potężną kolekcję piwa ze wszystkich zakątków ziemi. W ramach zwiedzania można zajrzeć także do stajni, w których kiedyś zamieszkiwały konie pociągowe, zaprzęgane do wozów którymi rozwożono trunki. Możemy zobaczyć także proces wytwarzania beczek oraz nowoczesną już taśmę produkcyjną. Na sam koniec w przytulnym barze, w ramach biletu wstępu można zdegustować dwa z kilku rodzajów piwa. Samo zwiedzanie zabierze około godziny, a wstęp kosztuje 85kr.
Zwiedzając Kopenhagę warto wybrać się także na:
Spacer nadbrzeżem Nyhavn
Gwarna atmosfera nad kanałem nie przeszkadza, można podziwiać zacumowane żaglówki, barki oraz kutry rybackie, które uroczo kołyszą się na wodzie. Ta część Kopenhagi kiedyś nie cieszyła się zbyt dobrą opinią, nikt nie chciał zapuszczać się w te rejony. Mieszkał tu półświatek, bywali marynarze, rybacy oraz inni pracownicy fizyczni. Dziś to obowiązkowy punkt do odwiedzenia w stolicy Danii. Przyciąga mnogością restauracji, kawiarni oraz knajpek i tętni życiem towarzyskim. Także tu żył przez pewien czas, znany nam Hans Christian Andersen – autor wielu bajek i baśni.
Upamiętniają to tabliczki porozwieszane na poszczególnych kamienicach.
Tutaj mała mapka ułatwiająca zwiedzanie i dotarcie do tej atrakcji:
Port Nyhavn zwany Nowym Portem został wybudowany w 1673 roku i rozciąga się od Kongens Nytorv, w miejscu gdzie znajduje się pomnik ku czci marynarzy, poległych w II wojnie światowej. Port dzieli się na dwie części – lewą i prawą. Ta pierwsza to słoneczna oaza z restauracjami i hotelami, druga jest bardziej miejska, może z powodu bliskości samego miasta.
Mapa atrakcji Kopenhagi
W każdym porządnym przewodniku internetowym nie może zabraknąć mapy. Dlatego poniżej prezentujemy aktualną mapę atrakcji Kopenhagi, która pozwoli Ci rozeznać się w odległościach oraz lokalizacjach zabytków i atrakcji w Kopenhadze. Dzięki nie łatwiej zorientujesz się jak zaplanować swoją wizytę w tym mieście:
Teraz kiedy już wiesz co warto zobaczyć w Kopenhadze życzymy Ci udanego zwiedzania stolicy Danii! Zapraszamy także do dodania Twojej opinii na temat tego co jeszcze warto zwiedzić i zobaczyć w Kopenhadze. Zabytków i atrakcji jest wiele – nie sposób wymienić wszystkich w jednym miejscu. Mimo wszystko liczymy na to, że nasz krótki przewodnik mocno Ci pomógł!