Park Narodowy jezior Plitwickich to zdecydowanie jedna z największych atrakcji turystycznych na chorwackiej ziemi. W sezonie odwiedza go nawet kilka tysięcy turystów dziennie! Obszar ten chroni unikatową przyrodę, wraz z całą florą i fauną. Z tego powodu w roku 1979 znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Park Narodowy Jezior Plitwickich to rozległy teren na którym położonych jest 16 krasowych jezior połączonych ze sobą kaskadowo, o zapierającej dech w piersiach barwie wody. Zbiorniki są rozmieszczone na różnych wysokościach, przez co możemy podziwiać tu wiele wodospadów. A dodatkowo wszystko jest otoczone bujną roślinnością oraz wysokimi wzniesieniami.

Zacznijmy więc zwiedzanie tego pięknego parku:
Powierzchnia parku
Cała powierzchnia parku wynosi niecałe 300 kilometrów kwadratowych, z czego same jeziora to tylko 200 hektarów. Zbiorniki dzielą się na górne i dolne, przy czym te drugie są zasilane przez podziemne źródła i okoliczne rzeki. Park zwiedza się spacerując leśnymi ścieżkami oraz niezwykle malowniczo położonymi drewnianymi pomostami i mostami, które często biegną wzdłuż, a nawet w poprzek jezior. Przeźroczysta woda pozwala natomiast podglądać podwodne życie, które doskonale widać.
Jeśli ktoś zapyta o najpiękniejsze miejsca w Chorwacji to Park Narodowy Plitwickich Jezior jest w ścisłej czołowce!
Zacznijmy wiÄ™c zwiedzanie…
Pierwsze pytanie brzmi: gdzie sÄ… jeziora plitwickie?
Jak dojechać do Plitwickich Jezior?
Park Narodowy Jezior Plitwickich znajduje się na północy Dalmacji, niedaleko granicy z Bośnią i Herzegowiną i jest oddalony od stolicy Chorwacji – Zagrzebia o około 140 kilometrów.
Można tu dotrzeć jadąc drogą krajową nr 1 (E71) od północy (od Karlovaca). Natomiast od południa najlepiej jechać chorwacką autostradą A1 i zjechać w Gornja Ploca na drogę nr 1. Dojeżdżając trzeba wybrać jedno z dwóch wejść, bo oba znajdują się przy drodze nr 1.
Parking przy parku jest płatny i kosztuje 7 kun za godzinę.
Poniżej dokładna i szczegółowa mapa Plitwickich jezior z obejmująca cały park:
Teraz kiedy już wiesz gdzie znajdują się jeziora plitwickie możemy iść dalej.
Atrakcje w Parku Narodowym Jezior Plitwickich
Największą atrakcją samego parku są oczywiście jeziora wraz z bogatą florą i fauną. W skład Górnych Jezior wchodzi 12 zbiorników, w tym największe jezioro Kozjak, o powierzchni około 80 ha i głębokości dochodzącej do 50 metrów. Z kolei w skład Dolnych Jezior wchodzą tylko cztery jeziora. Za to największą atrakcją tego terenu jest niewątpliwie wysoki, 78-metrowy wodospad Veliki Slap, największy w całej Chorwacji. Na terenie parku znajdują się również inne wodospady (w sumie jest ich 92), ale także jaskinie, gdzie najdłuższa z nich, Golubinjaca ma prawie 160 metrów, a inna – Supljara 70 metrów długości.

Bogactwo flory i fauny widać na każdym kroku. Rozpoznano tu ponad 1200 gatunków roÅ›lin, w tym wiele rzadko spotykanych i unikatowych. To tu znajduje siÄ™ ponoć jedna z piÄ™kniejszych puszcz bukowo-jodÅ‚owych – Corkova uvala. JeÅ›li chodzi o faunÄ™ to na terenie parku oprócz ryb, pÅ‚azów i gadów, możemy spotkać dziki, jelenie, wilki, a nawet niedźwiedzia brunatnego oraz mnóstwo gatunków najróżniejszego ptactwa. Co ciekawe samych gatunków motyli można tu naliczyć ponad 300!
Całe to piękno przyrody Narodowego Parku Jeziora Plitwickie widać najlepiej w słoneczny dzień, kiedy słońce ogrzewa powietrze i rozjaśnia wodę spadającą z gór. Dlatego przed zaplanowanie podróży do parku sugerujemy aby sprawdzić aktualną pogodę w Chorwacji.

Porównaj ceny wycieczek i oferty biur podróży:
To jednak nie wszystko! Ciekawych miejsc jest więcej.
Jeśli chcesz już teraz poczuć moc tego miejsca koniecznie obejrzyj poniższy film!
W Parku Narodowym Jezior Plitwickich oprócz spacerów i zwiedzania wyznaczonymi trasami, można także się wspinać, jeździć rowerem, uprawiać kajakarstwo i wioślarstwo. Natomiast zimą możliwa jest tu jazda na nartach, a także udział w śnieżnych kuligach.
Trzeba też pamiętać, że:
na terenie chronionym nie wolno schodzić z wyznaczonych szlaków, nie można rozpalać ogniska ani urządzać biwaków. W obszarze parku bezwzględnie obowiązuje także zakaz kąpieli w jeziorach.
Trasy zwiedzania Plitwickich jezior
Jeśli chodzi o zwiedzanie to po pierwsze trzeba mieć na uwadze to, że Park Narodowy Jezior Plitwickich nie leży na wybrzeżu i temperatury będą się znacznie różnić, od tych zastanych nad samym morzem. Nawet w wakacyjne miesiące jest tu raczej chłodniej i trzeba wziąć ze sobą jakieś cieplejsze ubranie i coś przeciw deszczowego. Do tego obowiązkowo wygodne buty nadające się do wędrowania i długich spacerów po urozmaiconym terenie.
OdpadajÄ… klapeczki, szpilki i inne bambosze.
Warto także zabrać ze sobą prowiant i picie, mimo iż na terenie parku są punkty gastronomiczne. Lepiej liczyć na siebie i swoje zapasy. Bo trasy do zwiedzania są naprawdę długie! O mapie napiszemy później.

Pod tym adresem znajdziesz oficjalny wirtualny spacer po parku Plitwickich jezior: www.np-plitvicka-jezera.hr/files/panorame/plitvice-en.html. Dzięki niemu już teraz zobaczysz oszałamiające widoki i atrakcje, które czekają Cię na miejscu. Warto!
Wejścia do parku
Do parku Plitvckich Jezior prowadzą dwa wejścia i wybór jednego z nich ma znaczenie.
Słynne wejście nr 1 jest bardziej optymalne, gdyż zaczynamy na początku szlaku, gdzie jest umiejscowiony duży parking. Stąd można udać się od razu do wodospadu Veliki Slap, by dalej wybrać jedną z pięciu tras.
Z kolei przy wejściu nr 2 startujemy w połowie szlaku i samego parku, niedaleko jeziora Kozjak. Trzeba więc będzie zrobić dwie pętle, aby zaliczyć Dolne i Górne Jeziora.
Co wliczone jest w cenÄ™ biletu?
KupujÄ…c bilet – w cenie mamy do dyspozycji także wszelkie pojazdy do poruszania siÄ™ po parku. Elektryczne stateczki, drogowe pociÄ…gi czy też dobrze przygotowane piesze szlaki. Bilet to zarazem także mapka, na której zaznaczone sÄ… wszystkie trasy.
Trzeba go zachować, by skorzystać potem z wszelkich przejazdów.
Aby sprawnie zwiedzić park Plitwickich jezior do dyspozycji mamy 8 tras, rozlokowanych w różnych częściach parku. Jedne z nich są krótsze i przewidziane na 2-3 godzinny spacer, inne z kolei można przejść nawet i w 8 godzin.
Przy wejściu nr 1 do wyboru mamy pięć tras o różnej długości:
- trasa A przewidziana na 2-3 godziny o długości 3,5 km
- trasa B przewidziana na 3-4 godziny o długości 4 km
- trasa C przewidziana na 4-6 godzin o długości 8 km
- trasa E przewidziana na 2-3 godziny o długości 5,2 km
- trasa K przewidziana na 6-8 godzin o długości 18,3 km
Jeśli wędrówkę zaczynamy od wejścia nr 2 to do wyboru będziemy mieli trzy trasy zwiedzania Plitwickich jezior:
- trasa F przewidziana na 3-4 godziny o długości 4,6 km
- trasa H przewidzianą na 4-6 godzin o długości 8,9 km
- trasa K przewidzianą na 6-8 godzin o długości 18,3 km
Trzeba samemu podjąć decyzję i mierzyć siły na zamiary przy wyborze konkretnej drogi. W niektórych miejscach trasa zwiedzania wiedzie mocno pod górę, więc to nie tylko taki zwykły spacer brzegiem jeziora.
Dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi polecamy trasę ze startem przy wejściu nr 2, potem przejazd drogowym pociągiem ze stacji ST 2 do ST 1, by następnie udać się na spacer schodząc do wodospadu Vielki Slap. Dalej można udać się do przystani P3 i stamtąd stateczkiem przepłynąć do przystani P2 i jeszcze dalej do P1. Tu będzie można trochę odpocząć i zjeść prowiant, a następnie przejechać ze stacji ST 2 do stacji ST 4 i z powrotem do stacji ST 2 (tu już będzie z górki). Potem popłyniemy statkiem z przystani P 2 do przystani P 1 i kierujemy się do wyjścia nr 2.
Całość zajmie około 7 godzin.
Jeśli mówimy o biletach to należy mieć na uwadze cennik:
Cennik biletów i atrakcji w parku
Dla dzieci do 7 roku życia oraz osób niepełnosprawnych bilet jest zawsze bezpłatny.
Dla dzieci od 7 roku życia do 18 cennik wygląda następująco:
- 35 kun w terminie (1.01-31.03 i 1.11 – 31.12),
- a 80 kun (1.04- 30.06 i 1.09 – 31.10)
- i latem w sezonie (1.07-31.08) przed 16-stÄ… 110 kun (po 16-stej 50kun).
Osoby dorosłe podobnie:
- 55 kun (1.01-31.03 i 1.11 – 31.12),
- potem 150 kun (1.04- 30.06 i 1.09 – 31.10)
- a w samym sezonie wakacyjnym 250 kun przed 16-stÄ…, a 150 po tej godzinie.
Studenci po okazaniu legitymacji studenckiej płacą kolejno:
- 45 kun (1.01-31.03 i 1.11 – 31.12),
- 100 kun (1.04- 30.06 i 1.09 – 31.10),
- a latem odpowiednio 160 kun i po 16-stej 100 kun.
Cennik korzystania z dobrodziejstw parku jest stały ale warto monitorować jego zmiany przed każdą wycieczką do parku.
Godziny otwarcia parku
Trzeba jednak mieć na uwadze to, że przeważnie stateczki i pociągi drogowe zaczynają trochę później kursować (od pół do godziny później) i trochę szybciej kończą swoją pracę ( również pół do godziny wcześniej, niż zamknięcie parku).
Noclegi w okolicy Parku Narodowego Jezior Plitwickich
Baza noclegowa w pobliżu Parku Narodowego Jezior Plitwickich jest rozbudowana. Praktycznie w okolicy, w jednym z miasteczek można bez problemów wynająć apartament na jedną noc (przykładowo za 200 kun, za całość). Nawet na oficjalnej stronie parku można znaleźć cztery hotele, w których znajdziemy nocleg – Grabovac, Plitvice, Bellevue, Jezero ( te trzy ostatnie leżą na terenie samego parku!) i dwa kampingi – Korana i Borje. Umiejscowione na terenie parku albo tuż przy nim.
Jak sami widzicie Plitwickie Jeziora to jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Chorwacji! Siłą i atutem tego miejsca jest także to, że nadaje się na wycieczkę razem z dziećmi. Wiele udogodnień pozwoli na wypad całą rodziną i spędzenie miłego czasu w tym urokliwym miejscu.
PS. Widzieliście bądź zastanawialiście się kiedyś jak takie cudo natury wygląda zimą?
Opinie o Park Narodowy jezior Plitwickich
Czekamy z niecierpliwością na Wasze opinie dotyczące tego jak oceniacie ten park narodowy jako całość oraz jego poszczególne elementy. Dajcie znać jaka jest wasza opinia o cenach, organizacji, trasach zwiedzania, dojeździe do samego parku, noclegach w jego pobliżu oraz atrakcjach jakie Pliwtickie Jeziora fundują nam przez cały rok.
Kurczę, od razu pomyślałam, jaka fajna kąpiel by była w takim jeziorku, a tu zakaz kąpieli 😀 Jeju, ale to wygląda tak cudnie w rzeczywistości, czy te zdjęcia są trochę podkolorowane? Bajka!
tak wygląda w rzeczywistości! Woda ma niesamowity kolor.
Czy można na teren parku wejść z małym pieskiem?
hmm nie jesteÅ›my pewni aaaale koÅ‚acze nam siÄ™ w pamiÄ™ci, że widywaliÅ›my ludzi z psami po drodze. Warto zadzwonić lub napisać e-mail do oficjalnego operatora tego miejsca – link w treÅ›ci naszego artykuÅ‚u.
Widoki ładne ale z cenami biletów przesadziaja. W sezonie 2017r cena dorosły 180kun, a w 2018r już 250 kun. Zauważyłem ze wszystko drożeje w zastraszajacym tempie. Rok temu wjazd do parku Kamienjak 50kun a w tym już 80kun . Każdy policzy sobie sam jaki to wzrost procentowy. Ja bynajmniej zmieniam już kierunek wakacji bo tu się już nie opłaca powoli jeździć.
A jaki to kierunek? Jesteśmy ciekawi co staje się alternatywą turystyczno wakacyjną dla drożejącej Chorwacji.
Albania jest swietną konkurencją 😉
Można płacić karta za bilety wstępu?
Tak, za bilet wstępu do Narodowego Parku Plitwickich Jezior zapłacisz zarówno kartą kredytową jak i kartą płatniczą / debetową.
Za parking płaci się jedynie gotówką (tylko chorwacką kuną). Parking trzeba opłacić przed wyjazdem z parkingu.
Noclegi koło Plitvic są mocno rozwinięte i nie ma się co martwić o to, że się niczego nie znajdzie. Przetestowane 😀 raz jechaliśmy w ciemno a raz z rezerwowaliśmy wcześniej. Zawsze jakiś nocleg się trafił. No i ceny są niższe niż na wybrzeżu.
Czy mozna sie gdzie dowiedzuec na temat trudnosci tras…zainteresowaly mnie te najkrotsze..czyli np A czy jest mocno pod gore…mam.problemy z chodzeni.w upaly..dziekuje
Warto odwiedzić oficjalną stronę parku i zwiedzić trasy wirtualnie pod tym linkiem http://www.np-plitvicka-jezera.hr/files/panorame/plitvice-en.html Dawno już tam nie byliśmy ale z tego co pamiętamy to z każdej trasy trzeba zejść w dół na drewniane mostki. Przewyższenia się zdarzają. Może wypowie się ktoś kto był na świeżo i ma w głowie topografię terenu.
Widoki ładne. Poza tym organizacyjna klapa! Problem z parkingiem, biletami, ogromne kolejki do każdej atrakcji. Polecam każdemu kto ma do stracenia pół dnia w ścisku i w kolejkach.