Nocleg w drodze do Chorwacji / Gdzie nocować w drodze do Chorwacji w Austrii, Węgrzech i Słowenii

Podróż samochodem ze środkowej części Polski do Chorwacji trwa średnio przynajmniej te 15-16 godzin. Do tego trzeba doliczyć oczywiście postoje, podczas których odpoczniemy choć na trochę od pozycji siedzącej, zjemy coś i skorzystamy z toalety. W ten sposób długość naszej podróży wzrośnie o dodatkową ilość czasu.

Zatem potrzebny będzie nocleg w drodze do Chorwacji, gdyż nikt nie jest w stanie jechać non stop przez tyle godzin, bez znużenia i zmęczenia. Choć znamy takich co przechwalają się robiąc taką trasę „na raz”… Stanowczo odradzamy.

Nocleg w drodze do Chorwacji

Gdzie i jak znaleźć najlepszy nocleg w drodze do Chorwacji? Oczywiście dużo zależy od miejsca z którego wyruszamy z naszego kraju.

Nie ma co ukrywać faktu, iż mieszkańcy południowych części Polski mają znacznie bliżej, niż na przykład osoby startujące z Gdańska. Po drugie miejsce docelowe również jest ważne, bowiem Chorwacja jest mocno rozciągniętym na długość krajem.

O ile z terenów przygranicznych z Czechami na Istrię jesteśmy w stanie dojechać bez noclegu, w jeden dzień. O tyle jazda do Dubrownika będzie już znacznie większym wyzwaniem.

Podczas podróży autem do Chorwacji ważna jest także trasa, którą wybierzemy.

Czas przejazdu zależy od tego czy wybierzemy najkrótszą, czy na przykład najtańszą (winiety, cena paliwa w danym kraju) trasę do Chorwacji. Wówczas albo dojedziemy szybciej, albo kosztem dłuższej podróży zaoszczędzimy parę złotych. W tym miejscu odsyłamy Cię do naszego przewodnika i poradnika o winietach i cenach autostrad w Chorwacji.

Najlepsze noclegi w drodze do Chorwacji:

  1. Tanie noclegi w Austrii w drodze do Chorwacji
  2. Tanie noclegi na Węgrzech w drodze do Chorwacji
  3. Tanie noclegi w Słowenii w drodze do Chorwacji
  4. Tanie noclegi w Czechach w drodze do Chorwacji

Wracając do tematu to wariantów tras do Chorwacji jest kilka.

Nocleg w drodze do Chorwacji
Nocleg w drodze do Chorwacji / Tani, dobry i wygodny / Ceny i opinie turystów.

Trasa z Polski do Chorwacji

Turyści z Polski mają do wyboru drogę, która wiedzie autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię. Ta opcja to zdecydowanie najpopularniejsza trasa wśród Polaków. Kolejnym wariantem jest podróż przez Słowację i Węgry, która to z kolei jest ulubioną trasą kierowców z południa i wschodu naszego kraju.

Niektórzy wybierają też jazdę chyba najekonomiczniejszą drogą przez Czechy, Słowację, Węgry i Słowenię. Natomiast mieszkańcy zachodniej i zachodnio-północnej Polski często jadą przez Niemcy i Austrię, bądź Niemcy, Austrię i Słowenię.

Chwaląc przy tym jakość tamtejszych dróg. Skoro już mówimy o autostradach i drogach w Słowenii to w tym miejscu także odsyłamy Was do naszego kolejnego poradnika o winietach i autostradach w Słowenii, który pomoże Wam skutecznie przejechać przez ten kraj samochodem.

Ostatnią wariacją na temat dojazdu samochodem do Chorwacji jest trasa prowadząca przez Słowację, Węgry oraz Bośnię i Hercegowinę.

Zatem…

Nocleg po drodze do Chorwacji
Nocleg po drodze do Chorwacji / Gdzie wynająć nocleg? Jaka cena i opinie?

Kiedy warto wziąć nocleg w drodze do Chorwacji?

Przede wszystkim warto zaplanować nocleg na trasie do Chorwacji, jeśli nasza podróż ma trwać dłużej niż te 10 godzin. Przyda się taki przystanek, jeśli jesteście jedynym kierowcą w danym aucie i po prostu nie ma, kto was zastąpić. Osoby, które niepewnie czują się za kierownicą w środku nocy, również powinny pomyśleć o przystanku w jakimś hotelu czy zajeździe.

Tego typu postój na trasie do Chorwacji wraz z noclegiem, przyda się także, jeśli podróżujecie z dziećmi. Kto je posiada, to dobrze wie, że wyjazd autem na wakacje z pociechami może być niezwykle męczący.

Tym bardziej, jeśli średnio co pół godziny słyszycie pytanie o to, czy już jesteśmy na miejscu. Dłuższy postój, daje możliwość upuszczenia odrobiny energii dziecięcej, która tkwiła przez godziny, uwięziona w aucie.

Jednym z najlepszych noclegów na trasie z Polski centralnej lub zachodniej w drodze do Chorwacji jest miejscowość Mikulov na granicy czesko-austryjackiej. Więcej o tym napisaliśmy w naszym przewodniku po Starej Baśce.

Dobrym powodem jest też na przykład mus dotarcia do celu, na przykład na prom który płynie na chorwacką wyspę, w konkretnym czasie. Wówczas by się nie spóźnić, a jak wiadomo na trasie bywają różne wypadki i obsuwy, warto przyjechać nieco wcześniej. Przespać się i potem bez większych problemów zameldować się o wybranej godzinie na promie.

Przede wszystkim, co trzeba by było zaznaczyć już na samym początku, wyjazd na wakacje to nie wyścig. Urlop mamy już pierwszego dnia kiedy wyjeżdżamy, więc chyba lepiej nie zajechać się od razu i nie paść na twarz, tuż po przekroczeniu chorwackiej granicy. Potem ze dwa dni człowiek dochodzi do siebie. Lepiej jechać na luzie, z zapasem czasu i odpocząć po kilku godzinach jazdy oraz się porządnie wyspać.

Część osób w drodze do Chorwacji lubi sobie pozwiedzać, czy to Węgry, Austrię czy też Słowenię. Niektórzy nawet specjalnie zahaczają o włoskie wybrzeże Adriatyku i spędzają dwa dni w Trieście, czy bardziej kurortowym Bibione albo Lido di Jesolo.

Tym sposobem w trakcie jednej podróży mogą więcej zobaczyć i zwiedzić. Przy okazji nie pędząc na złamanie karku, bo sama podróż może być atrakcyjną przygodą.

Nocleg na trasie do Chorwacji
Nocleg na trasie do Chorwacji

Jak wybrać nocleg na trasie do Chorwacji?

Jeśli chodzi o warunki, to zależy czego oczekujemy. Jedni zadowolą się łóżkiem i łazienką, drudzy szukać będą basenów, saun i innych udogodnień. Prawda jest taka, że nocleg tranzytowy powinien być usytuowany najlepiej przy drodze, tak by nie zbaczać zbytnio od wyznaczonej trasy.

Tak do 10 – 20 kilometrów, by niepotrzebnie nie tracić czasu, ani paliwa. Niektórzy wykorzystują w tym celu także campingi w Chorwacji, które są tańszą alternatywą.

Ważne by wynajęty pokój, czy to w hotelu, hostelu czy zajeździe był czysty i schludny. Warto dopytać do której godziny jest czynna recepcja, bo bywają i takie przybytki, że o 20 czy 22 godzinie nikogo już nie zastaniecie. Dobrze, by wybrany obiekt miał punkt gastronomiczny, w którym po przyjeździe będzie można coś zjeść. Nie wszystkie bowiem noclegownie przy trasie, są położone w centrum miast i miasteczek, gdzie można wyjść na kolację lub do sklepu. Wówczas nie będzie problemu z jedzeniem, kiedy dopadnie nas głód, a zapas prowiantu się skończył.

Dobrze kiedy w cenę noclegu w drodze do Chorwacji wliczone jest śniadanie. Wówczas wyśpimy się, odpoczniemy i najemy, by dalej ruszyć w trasę. Ważnym punktem jest też bezpłatny parking przy naszym wybranym obiekcie noclegowym. Nic tak nie denerwuje, po kilku godzinach jazdy jak nerwowe szukanie miejsca do parkowania, bądź dodatkowa opłata za postój liczona w euro.

Pamiętajcie też o tym aby przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie podróżne dla siebie i rodziny.

Gdzie nocować w drodze do Chorwacji
Gdzie nocować w drodze do Chorwacji?

Gdzie nocować w drodze do Chorwacji?

Najlepiej ustalić sobie punkt noclegu, mniej więcej w połowie naszej trasy, która mamy do pokonania. Tak by danego dnia przejechać połowę kilometrów, w drodze do naszej wakacyjnej miejscówki. W zależności od trasy, u niektórych będzie to Austria, u niektórych Węgry bądź Słowenia, a nawet Chorwacja.

W drodze powrotnej mogą być to Czechy lub Słowacja.

Niektóre osoby wcale nie rezerwują zawczasu noclegów na trasie, jadą tyle na ile pozwalają im siły. Potem się zatrzymują i szukają w danym miejscu pokojów do wynajęcia. Jeśli jednak nie jesteście zwolennikami jazdy w ciemno, lub obawiacie się że wszystkie dostępne noclegownie okażą się zajęte w środku nocy, to dla swojego spokoju, warto wcześniej zaplanować i zarezerwować hotel na trasie.

Często turyści z Polski w drodze do Chorwacji wybierają noclegi blisko jakiś atrakcji. Tak by po dotarciu na miejsce, wyjść i jeszcze coś zobaczyć. A co ciekawego można zwiedzić na trasie do Chorwacji?

Zanim o atrakcjach w drodze do Chorwacji to zerknijcie także do naszego poradnika, w którym wyjaśniamy co warto spakować i zabrać na wakacje? Wiele z tych rzeczy przyda się na trasie w drodze z Polski do Chorwacji.

Tani nocleg w Austrii w drodze do Chorwacji
Tani nocleg w Austrii w drodze do Chorwacji

Noclegi w Austrii w drodze do Chorwacji

W Austrii najczęściej wybieranym miejscem na nocleg jest Wiedeń oraz Graz. To zdecydowanie najdroższy kraj na trasie do Chorwacji, więc ceny będą tu odpowiednio wyższe. Za to zazwyczaj standard hoteli i moteli jest naprawdę dobry, łącznie z serwowanym rano śniadaniem. Ceny noclegów w Austrii to wydatek średnio 60-70 euro za pokój dwuosobowy w trzygwiazdkowym przybytku.

Wiadomo, że trafimy na hotel i za 50 euro i za 80-90 euro za noc.

Wszystko zależy czy będziemy spać na przykład w centrum Wiednia, czy na jego obrzeżach. Dobrym wyjściem jest szukanie noclegów na trasie w mniejszych miejscowościach w Austrii, gdzie zazwyczaj jest choć jeden zajazd – gasthaus.

Tam nie dość że znajdziemy pokój, to jeszcze się przy okazji najemy.

Nocleg nad Balatonem w drodze do Chorwacji
Nocleg nad Balatonem w drodze do Chorwacji

Noclegi na Węgrzech w drodze do Chorwacji

Przez Węgry do Chorwacji jedziemy zazwyczaj autostradą M7, bądź M6. Ta pierwsza wiedzie wzdłuż jeziora Balaton, nad którym nasi rodacy bardzo często robią sobie przystanek na nocleg. Ze względu na atrakcyjność i turystyczny charakter tego regionu, nie brakuje tu obiektów noclegowych w każdej cenie. Od tanich pensjonatów, po obiekty i po 80 euro za dobę.

Drugim miejscem chętnie wybieranym na nocleg na Węgrzech, w drodze do Chorwacji jest oczywiście Budapeszt.

Jednak tu również panuje zasada, że im dalej od centrum tym ceny w hotelach spadają. O oczywistych atrakcjach stolicy nie będziemy się tu rozwodzić.

Noclegi w Słowenii w drodze do Chorwacji

W drodze do Chorwacji, na Słowenii zazwyczaj jesteśmy najkrócej. Jeśli chodzi o ewentualne noclegi to zazwyczaj polscy turyści zatrzymują się w Mariborze, bądź Lublanie. Niestety wiele osób skarży się na wygórowane ceny noclegów w tych okolicach. Średnia cena przyzwoitej miejscówki tu to około 80-90 euro za noc dla dwóch osób. Nieco niższe ceny noclegów na Słowenii można znaleźć w miejscowości Ptuj (około 50 euro za noc), którą przy okazji warto zwiedzić.

Jeśli chodzi o atrakcje, to wiele osób poleca jezioro Bled, Bohinj (równie malownicze jezioro) oraz Čatež, gdzie wybudowano kompleks basenów termalnych.

Noclegi na Słowacji

Z noclegu na Słowacji korzystają zazwyczaj polscy turyści w drodze powrotnej z Chorwacji. Przeważnie jest to Bratysława, głównie ze względu na jej atrakcyjność turystyczną, która ma odzwierciedlenie w bogatej bazie noclegowej. Znajdziemy tu miejsce do spania na każdą kieszeń. Cena pokoju hotelowego w stolicy Słowacji dla dwóch osób średnio kosztuje około 50 euro, to prawie połowa tego co zapłacimy we Wiedniu za podobny standard. Można tu wybierać spośród mniej lub bardziej luksusowych obiektów, a także skromniejszych pensjonatów oraz prywatnych apartamentów na wynajem.

Minusem noclegu w Bratysławie jest to, że trzeba zjechać z głównej trasy, na obwodnicę stolicy. Dość dobrą opinią cieszą się także małe miejscowości na Orawie, gdzie można znaleźć całkiem tani nocleg w drodze powrotnej z wakacji w Chorwacji.

Noclegi w Czechach w drodze do Chorwacji

Czechy to też raczej kraj, gdzie z noclegu korzysta się w drodze powrotnej z Chorwacji. Ulubione przez naszych rodaków miejsca na przystanek to Brno oraz wspomniany wcześniej Mikulov. Obie miejscowości są atrakcyjne pod względem zwiedzania. Jednak większy wachlarz noclegów jest niezaprzeczalnie w okolicach Brna. Mikulov za to może pochwalić się całkiem klimatycznymi zajazdami.

Obie miejscówki dzieli jedynie 50 kilometrów, więc można się zastanowić już na miejscu, gdzie będzie lepiej. Dużo osób wspomina także o mieście – Hustopeče, gdzie tanio można przenocować w drodze z Chorwacji.

Gdzie spać w drodze do Chorwacji
Gdzie spać w drodze do Chorwacji

Noclegi w Chorwacji w drodze do… Chorwacji ; )

Chodzi oczywiście o noclegi tranzytowe. Niestety zazwyczaj po przekroczeniu chorwackiej granicy czeka turystów jeszcze kilkugodzinna jazda, do wybranego celu wakacyjnego. Dlatego niektórzy decydują się na nocleg, właśnie w tym miejscu. Jadąc przez Zagrzeb wiele osób zatrzymuje się w Karlovac, natomiast Ci co wybierają podróż przez Bośnię i Hercegowinę, często nocują w Osijeku bądź Vukovarze.

Ciekawym miejscem na nocleg i do tego atrakcyjnym szczególnie dla dzieci jest wieś Kuterevo. Mieści się tu schronisko dla niedźwiedzi, gdzie można je z bliska pooglądać. Drugim takim niezwykle interesującym miejscem są Plitwickie Jeziora a także Wodospady Krka. Noclegów w okolicach parku narodowego nie brakuje, a przy okazji można zwiedzić jeden z cudów natury.

Obie opcje są szczególnie polecane na przystanek dla osób wracających z Dubrownika, Riwiery Makarskiej, Splitu oraz wysp: Korculi, Mljetu, Hvaru i Brać.

A Wy gdzie i jak spędzacie nocleg w drodze do Chorwacji? Dajcie znać na forum. Czekamy na Wasze opinie!

7 opinie na forum “Nocleg w drodze do Chorwacji / Gdzie nocować w drodze do Chorwacji w Austrii, Węgrzech i Słowenii”

  1. Już kolejny raz spotykam się ze stwierdzeniem, że wiele osób, jadąc do Chorwacji samochodem nie rezerwuje wcześniej noclegu, tylko liczy na to, że po drodze coś się znajdzie. Dla mnie, która musi mieć zawsze wszystko zaplanowane na ostatni guzik, brzmi to dość przerażająco i ryzykownie, ale może przesadzam i po prostu nocleg w drodze do Chorwacji można znaleźć bezproblemowo? Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie?

    Odpowiedz
  2. oliandra, podbijam pytanie. Też jestem tego ciekawa, może ktoś, kto ma doświadczenie powie coś na temat noclegu w drodze do Chorwacji bez rezerwacji?

    Odpowiedz
  3. Myślę że robią to osoby bezdzietne,którym jest obojętne gdzie położą głowę. Byc może przed wakacjami lub po nie ma problemu z noclegiem ale ja też mam zaplanowane i zarezerwowane z wyprzedzeniem, gdyż podróżuję na dużym psem i nie chcę tracić czasu na szukanie miejsca gdzie nas przygarną

    Odpowiedz
    • W drodze na Chorwację zatrzymuje się Gyor na Węgrzech a jadę z Łodzi do Omiś lub w Zalaegerszeg a w drodze powrotnej już z Dubrownika w Egerze łącznie z degustacja

      Odpowiedz

Dodaj opinie na forum